Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

İskenderun Petek, Antakya’da…

İskenderun Petek, Antakya’da…
  • 17.07.2021
  • 1.059 kez okundu

Lezzetin yöresel keyfi için final zamanı

İskenderun Petek, hikâyesi, Rusya’dan İran’a ve oradan da Türkiye’ye uzanan bir lezzet yolculuğunun da ismi. 1900’lü yıllardan bugüne ulaşan ve nesilden nesile emanet edilen bu marka, yakında, Adalı Konağı’nın Gastronomi kimliğinde, servise hazırlanıyor.

Çamlıhemşin’li Hasan Usta’nın Rusya’da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla başlayan bir yaşam öyküsüdür, İskenderun Petek. Hasan Usta ve yanında yetişen oğlu Tevfik Usta’nın Hatay hikâyesi ise 1942 yılında, İskenderun’da Şehit Pamir Caddesi’nde, ‘Hemşin Pastanesi ve Fırını’nı açmaları ile başlar. O yıllarda, Pasta Salon’u olarak bilinen yirmi metrekarelik bu mekanda, en fazla dokuz misafir ağırlanabilmektedir. 1942 yılında İskenderun’da açılan bu pastane, aynı zamanda Hatay’ın da ilk pastanesidir.
1965 yılında, Tevfik Usta’nın oğulları Necati ve Hasan Alpagül’e teslim edilen marka, 1968 yılından itibaren ‘Petek Pastanesi’ adıyla hizmet vermeye devam ediyor. Yakında Antakya’nın Adalı Konağı içinde de misafirlerini kabul etmeye başlayacak mekan, 23 Temmuz itibariyle final yapacak olan açılışında, kapılarını sonuna kadar aralamak için gün sayıyor.
Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın çabası, desteği ve takibi ile bugünlere gelen, Adalı Konağı ve eski Meclis Binası’nın, kentin merkezine ve ticari hayatına özlenen hareketi katması bekleniyor. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ