Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

İskenderunda da kadınlar ayakta

İskenderunda da kadınlar ayakta
  • 05.04.2021
  • 2.229 kez okundu

İstanbul Sözleşmesi feshini kabul etmiyoruz…

İskenderun Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” tepkisiyle, eski bitpazarında bir araya geldi ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
İskenderun Kadın Platformu Üyesi Fatma Çınar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen bu sözleşmenin, “hukuki meşruiyeti tartışmalı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle” iptal edilemeyeceğini söyledi. Çınar, İstanbul Sözleşmesi’nin “boşanmaya teşvik ettiği, Türkiye’nin toplumsal değerleri ile bağdaşmadığı ve eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edildiği” gerekçesiyle, hukuki olmayan bu kararın meşrulaştırılmaya çalışıldığını dile getirerek, kararı tanımadıklarını vurguladı.
İskenderunlu kadınlar adına kaleme alınan açıklamada şöyle denildi:
“Böylece, kadınlara sert bir mesaj gönderiyor. Türk aile yapısı; maço, feodal, homofobik ve kadın düşmanı kalmalıdır. Makbul ve makul kadın olmayı reddediyoruz. Türkiye’de, geçtiğimiz on yıllık süreçte, toplumsal cinsiyete dayalı ve cinsel şiddet gitgide artmaktadır. 2020 yılında 300’den fazla kadın cinayeti işlenmiştir. Kız çocukları, kadınlar ve LGBTİ+ ların yaşamları üzerinde somut ve korkunç sonuçları olacak bu karar, 15 yılı aşkın süredir muhafazakâr, ataerkil ve kadın düşmanı bir toplum yaratmak yönündeki çabaları güçlendirmenin bir başka halkasıdır.”
Açıklamasında, “Biz kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde özgürce yaşamak istiyoruz” diyen Çınar, “Fırsat eşitliği istiyoruz. Evde, işte, sokakta güvende olmak istiyoruz. Toplumun her kesiminden kadın, günlerdir sokakta, yazılı, görsel basında, tek ses haykırıyor. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ