Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

İskenderun’da İnsan Hakları Eylemi

İskenderun’da  İnsan Hakları Eylemi
  • 11.12.2019
  • 212 kez okundu

İskenderun ilçesinde, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle, dün saat 12.00’de, kentin eski Bit Pazarı olarak bilinen yerinde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklama, İskenderun İnsan Hakları Şube Başkanı Coşkun Selçuk tarafından okundu. Açıklama sonrası, Şube binasında, üyelere yönelik bir söyleşi gerçekleştirildi. Verilen mesajlardan ana başlıklar şöyle:
“İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 71. yılındayız. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtildiği gibi; barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insan onurunun korunmasını ve bunları güvence altına alacak demokrasi mücadelesi verilmesini savunmaya devam ediyoruz.
2019 yılında, Türkiye’de çeşitli hak kategorilerinde gerçekleşen ihlallere bakarsak; Siyasal iktidarın ülke içinde ve dışında şiddeti esas alan politikaları, 2019 yılında yaşanan yaşam hakkı ihlallerinin başlıca sebebini oluşturmaktadır. Yaşam hakkı ihlalleri, sadece devletin güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen ihlaller ile sınırlı değildir. Üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen, fakat devletin, ‘önleme ve koruma’ yükümlülüğünü yerine getirmeyerek neden olduğu yaşam hakkı ihlalleri vardır. Son yıllarda, kişileri cezalandırmaya, yıldırmaya, otorite kurmaya yönelik veya ceza soruşturmasının (itiraf almak bilgi edinmek/delil toplamak amaçlı) bir aracı olarak işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarının büyük artış gösterdiğine işaret eden, ciddi ve geniş alana yansıyan tespitler ve iddialar bulunmaktadır.
Türkiye ve dünyadaki bu kötü sürecin son bulması ve barışçıl, demokratik, insan haklarına dayalı bir ortak yaşam idealini geliştirmek için çok daha fazla çaba göstereceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ