Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

İşsizlikten, Açlıktan, Geleceksizlikten Ölmek İstemiyoruz

İşsizlikten, Açlıktan, Geleceksizlikten Ölmek İstemiyoruz
  • 11.02.2020
  • 157 kez okundu

Kaynak, ekonomik kriz ve işsizliğin, daha öncede birçok yurttaşımızın intiharına neden olduğunu hatırlattı

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Mithat Kaynak, Hatay’da Adem Yarıcı isimli vatandaşın, “Çocuklarım aç” diyerek Valilik önünde kendini yaktığını, işsiz olduğu öğrenilen Adem Yarıcı’nın gerçekleştirilen müdahalelere rağmen kısa bir süre sonra hayatını kaybettiğini bildirdi.
Ekonomik kriz ve işsizliğin daha öncede birçok yurttaşımızın intiharına neden olduğunu belirten Kaynak, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Ocak 2018- İnşaat işçisi “Geçinemiyorum” diyerek TBMM önünde kendini yaktı. Temmuz 2017- İŞKUR’dan yanıt alamayan, bir yıldır işsiz ve 2 bin TL borcu olan H.Ç. (45) kendini yaktı. Eylül 2019-Ankara Kızılay’da R.Ç. (45), ‘İşsizim, açım, adalet istiyorum’ diyerek kendini yaktı. Mayıs 2019-E.D. iş bulamadığı için abisinden borçla aldığı benzini üstüne dökerek kendini yaktı. Ülkemizde resmî rakamlara göre işsizlik 4 milyon, üniversite mezunu işsiz sayısı 1,4 milyona ulaştı. Bugün milyonlarca insan kredi borçları yüzünden icralık duruma gelmiştir. Enflasyon artışı, faiz, kur politikaları, halk için yeterli bir bütçenin ayrılmaması daha büyük bir yoksulluğun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocuğuna okul kıyafeti alamadığı ya da elektrik faturasını, doğalgaz faturasını ödeyemediği için insanlarımız intihara sürüklenmektedir.
Kapitalizmin aşırı kar hırsı, Ortadoğu’da izlenen savaş politikası, ilimizde sanayi ve ticaret üretimimin gittikçe azalmasına neden olmuştur. İşsizlikten, açlıktan, geleceksizlikten ölmek istemiyoruz. Bu sefalet ve trajediden kurtulmanın tek yolu işçi ve emekçilerin birleşik mücadelesini daha fazla büyütmekten geçmektedir.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ