Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İstanbul Sonrası… Sırada Ankara Var!

İstanbul Sonrası… Sırada Ankara Var!
  • 24.08.2020
  • 205 kez okundu

Aralarında Hatay Barosu’nun da olduğu Baro Yönetimlerince protesto edilen ‘çoklu baro’ uygulamasında ikinci adım, İstanbul sonrası Ankara için atıldı.

Temmuz ayında yürürlüğe giren ve büyükşehirlerde “Çoklu Baro” sistemi oluşturulmasına izin veren yasa uyarınca, Ankara’da ikinci bir Baro açılması için resmi başvuruda bulunuldu. Yasanın Meclis’ten geçmesinin ardından bu konudaki ilk adım İstanbul’da atılmıştı. Mevcut Avukat sayısına göre; İstanbul, Ankara ve İzmir, birden fazla Baro kurulabilir hale geldi.
Ankara’da ikinci Baro için bir araya gelen hukukçu, hukuk öğrencisi ve akademisyenlere; Adalet Gönüllüleri Derneği, Adilane Derneği, Avukatlar Birliği Derneği, Hukuk ve Değişim Derneği, Hukuk ve Demokrasi Kurumu Derneği, Hukukçu Kadınlar Derneği, Hukukçular Birliği Vakfı, Hukukçular Derneği, Hukuki Araştırmalar Derneği ve Türk Hukuk Enstitüsü Derneği de destek verdi.
-HATAY TEPKİSİ-
Ankara ve İstanbul’da kurulma aşamalarına geçilen ‘ikinci’ Barolara ilişkin daha önceki bir açıklamasında tavrını net bir şekilde ortaya koyan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, şu tespitte bulunmuştu:
“Baroların siyaseti, hukukun üstünlüğünün siyasetidir. Bu, bize, Avukatlık Kanunu ile verildi. Biz, vazgeçmeyeceğiz. Bu çalışma, kamuoyu yararına değildir. Bu, bir tek siyasetin menfaatinedir. Bunu geçmişte de yaşadık. 2010 referandumu gün gibi ortada. Nelere mal olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. 2009 yılında FETÖ projesi olan taslak geçirilemedi, ama bugün iktidar hala bunun peşinde. Ve yarın bunun için ‘ah’ diyecekler.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ