Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

İSTE-İTSO işbirliğinde

İSTE-İTSO işbirliğinde
  • 19.03.2019
  • İSTE-İTSO işbirliğinde için yorumlar kapalı
  • 435 kez okundu

İmzalar Atıldı

İSTE ve İTSO işbirliğinde ilerleyen proje için konuşan DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız: “Ben
inanıyorum ki, Akdeniz Bölgesinde kurulacak olan bu Merkez, verilecek eğitimler ve kullanılacak teknoloji ile odak noktası haline gelecektir.”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi için, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) işbirliğinde DOĞAKA’ya yapılan Güdümlü Proje Başvurusu olumlu sonuçlandı ve ikinci adım atıldı. Değerlendirmesi tamamlanan proje başvurusu, süreçte ikinci adım olan, fizibilite desteği kapsamına alındı. Bu kapsamda, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörlüğü’nde, proje ortağı olan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile birlikte, Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, proje sözleşmesini imzaladı.
-TEST MERKEZİ-
Konu hakkında bir açıklama yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, atılan imzaların önemine işaret etti ve şöyle konuştu:
“Bu Merkez, Türkiye’nin kaynakçılık alanında ihtiyacı olan nitelikli personelin yetiştirilmesinin yanı sıra, kaynak alanında bilimsel ve teknolojik projelerin yapılması ve ilgili teknolojilerin geliştirilmesi için önemli roller üstlenecektir. Kaynak konusunda otorite olan önemli bir test merkezi olacaktır. Projemizi destekleyen DOĞAKA’ya, ortağımız İTSO’ya ve projenin hazırlanmasında emeği geçen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tolga Depci ve Öğretim Üyemiz Dr. Ersin Bahçeciye teşekkür ediyorum.”
-METAL SANAYİ-
DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:
“Bugün, farklı paydaşlarımız ile beraber, gerek Üniversitemiz gerek İskenderun Sanayi ve Ticaret Odamız ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansımız ile beraber, bölgemizi geleceğe taşıyacak metal sanayisine yönelik İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulması için bir adım daha atıldı. Ben inanıyorum ki, Akdeniz Bölgesinde kurulacak olan bu Merkez, verilecek eğitimler ve kullanılacak teknoloji ile odak noktası haline gelecektir.”
-UZMAN KADRO-
Projenin hazırlanmasında görev alan İSTE Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Akademik Personeli Dr. Öğr. Üyesi Ersin Bahçeci ise konu ile ilgili olarak şu bilgiyi verdi:
“İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde, temel kaynak eğitimleri ile teorik-uygulama eğitimleri, uzman ve profesyonel bir eğitici kadro tarafından verilecek. Simülatör eğitimleri, saha eğitimleri, birebir canlı kaynak (sualtı kaynak uygulamaları dâhil) uygulamaları ile yetiştirilecek olan kaynakçılar, bölgemizdeki bütün sektörlere sürdürülebilir fayda sağlayacak. Bunun yanında, sanayide ihtiyaç duyulan kaynakçılık sistemlerinde esnek otomasyon ve endüstri 4.0 uygulamalarının geliştirilmesi konusunda bilimsel ve teknolojik çalışmaların yapılması da sağlanabilecek. Kaynak/kaynakçılık konusunda bilgi ve birikimlerini artırmak isteyen firmalar ve bu firmalarda çalışan mühendisler için, Merkez bünyesinde açılabilecek ve düzenlenecek kurs ve lisansüstü programlar ile bölgenin konu hakkındaki entelektüel ve endüstriyel bilgi birikimine katkı yapılabilecek.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ