Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

İSTE Rektörüne eleştiri

İSTE Rektörüne eleştiri
  • 03.09.2020
  • 397 kez okundu

Giderayak Personel Alımı Niye?

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin emekliye ayrılacağı, bunun için de resmi başvurusunu yaptığı, ancak bu süreçte akademisyen personel alımı için ilana çıktığı kaydedilerek, bu tutum eleştirildi.
Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen’in Hatay 2 Nolu Başkanı Yavuz Selim Yanık, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin emekli olmak için dilekçe verdiği ve resmi işlemlerin başladığı bir süreçte, 27.08.2020 ve 29.08.2020 tarihlerinde öğretim elemanı ilanına çıkmasının doğru bir tutum olmadığını bildirdi.
Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Sendika Başkanı Yavuz Selim Yanık, yetkili sendika olarak, Rektör Dereli’nin bu tutumunu doğru bulmadıklarını açıkladı ve şunları kaydetti:
“Çıkılan ilandaki Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’ndeki Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi ilanları, kişiye özel olduğu ve bu kişilerin daha önceki atamalarda usulsüz olarak bulundukları kadrolara atanmaları nedeniyle, mahkeme süreci devam eden üniversite personellerinden S.M., S.O.M. ve B.T. oldukları iddia edilmektedir. Bu kadro ilanları ile amacın, mahkemenin vereceği kararı boşa düşürmek olduğu, hatta diğer Doçent kadrolarına kimin atanacağının bilindiği, bu isimlerin de E.K. ve E.B. olduğu iddia edilmektedir. Bu durum, üniversite içerisinde çalışma huzurunu bozmaktadır.
Ayrıca, üniversitede yıllarca hizmet etmiş, kariyer ve liyakat sahibi idari personeller bulunurken, başka kurumlardan ve başka üniversitelerden yönetici pozisyonları başta olmak üzere, nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi, kamu yönetimi açısından doğru değildir. Birçok personel nakil işleminin de bu süreçte yapıldığı iddia edilmektedir. Eğer böyle bir işlem de bu süreçte yapılmışsa, akıllarda soru işaretlerine neden olacaktır.
Üniversite içerisinde gerekli çalışmaları tamamlayıp kadro bekleyen birçok akademisyen varken, bazılarına kadro açılıp bazılarına açılmaması akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Ayrıca dışarıdan bazılarının bire bir karşılığı olarak, kişiye özel olduğu iddia edilen kadroların açılması, akıllarda soru işareti bırakmaktadır.
Mevcut rektör ilişik kesmemişken, diğer akademisyenlerin, özelliklede makamda resmi olarak görev yapan yöneticilerin ‘Rektörlük Görevini’ alabilmek için gündem oluşturmak adına çeşitli ziyaretlerde bulunmaları, Sayın Cumhurbaşkanına ait olan bir yetki için açık açık ziyaretlerde bulunmaları, Cumhurbaşkanlığı makamının iradesine saygısızlık oluşturmaktadır. Bu yetki adına söz veren, destek olacağını söyleyen kim varsa, hukuken suç işlemektedir. Bölgemizde bulunan, Cumhurbaşkanımızın bir noktada temsilcisi olan siyasi erkleri, bu hususta dikkat etmeye ve bu kişilerle ilgili gerekli girişimde bulunmaya davet ediyorum.
Bu yaşanan sürecin daha önceki soruşturmalarla alakasının olup olmadığının, sözleşmesi yenilenmeyen akademisyenlerle aynı durumda olan başka akademisyenlere ayrıcalık yapılıp yapılmadığının da mutlaka açığa kavuşturulması lazım.
Sonuç olarak, tüm bu iddialar ortadayken ve mevcut Rektör buradaki görevinden ayrılırken yapılan nakil işlemleri ve öğretim elemanı ilanlarının durdurulması, bu işlemlerin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak olan yeni rektöre bırakılması, hem etik açıdan hem de çalışma barışının sağlanması açısından doğru olacaktır.
Biz, Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube olarak, sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği, yetkili olduğumuz İskenderun Teknik Üniversitesi’nde bir oldubittiye fırsat vermeyeceğiz ve çalışanların sesi olmaya devam edeceğiz.
Bu iddiaların ortaya çıkarılarak, kamu vicdanın rahatlatılması adına; YÖK’de, Cumhurbaşkanlığımızda, gerekirse Adli Yargıda girişimlerde bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ