Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

İSTE’de gündem ‘Nanoteknoloji’

İSTE’de gündem ‘Nanoteknoloji’
  • 12.12.2018
  • 5.098 kez okundu

‘İnsan emeğine ihtiyaç azalacak’

İSTE Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Hameş tarafından gerçekleştirilen sohbette, nanoteknolojinin gelecekte insan yaşamına yapacağı etkiler değerlendirildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) düzenlediği ‘Teknoloji Sohbetleri’nin son konuğu, İSTE Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Hameş oldu. Hameş, nanoteknolojinin geleceği konusunda konuştu.
Bilgisayar teknolojileri, tıp ve sağlık, havacılık, uzay araştırmaları, enerji, tarım, savunma teknolojilerine kadar birçok alanda kullanılacağını kaydeden Prof. Dr. Hameş, “Nanoteknoloji; fizik, kimya, biyoloji ve mühendislik gibi disiplinler arası bir konuma sahip olmasının yanı sıra, endüstri, uzay, ilaç, elektronik, tarım ve sağlık gibi bütün alanlara potansiyel etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle birçok gelişmiş ülke tarafından, en kritik araştırma alanı olarak desteklenmektedir.” dedi.
Nanoteknolojinin kullanım alanlarının ileride çok yaygın olacağının altını çizen Prof. Dr. Hameş, herkesin, kendi bilgisayarına temel tüketim maddelerini üretmesi için emir verebileceğini, evin bir köşesinde çalışan nanorobotların istediğimiz malzemeyi, çevrede serbestçe dolaşmakta olan atomları toplatıp, işleyerek üretebileceklerini söyledi. Hameş, yazılım tasarımları haricindeki üretim süreçlerinde insan emeğine duyulan ihtiyacın ise minimuma ineceğinin sinyalini verdi. -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ