Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

İSTE’de Simülasyon Merkezi

İSTE’de Simülasyon Merkezi
  • 12.11.2019
  • 1.018 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’nde oluşturulan Simülasyon Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Cumartesi günkü açılışa, protokol yetkilileri ile İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Tamer Kıran da katıldı.
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, törende yapmış olduğu konuşmasında, “İMEAK DTO ve yine İMEAK DTO İskenderun Şubesi’nin destekleri ile kurulan Simülasyon Merkezi’mizin öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza ve denizcilik sektörüne faydalı olmasını diliyorum. Destekleri için, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Tamer Kıran’a, İMEAK DTO İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu’ya teşekkür ediyoruz. Bakanlığımıza da bize duydukları güven için müteşekkiriz. İskenderun Deniz Nakliyeciler Derneği’ne ve Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Uyar’a da Yangın Eğitim Merkezi’mize verdikleri destekler için minnettarız. Çok yakında Yangın Eğitim Merkezi’mizin de açılışını inşallah yaparız. Burada şunu belirtmek isterim ki, biz genelde kendi yağı ile kavrulmaya çalışan, kimseye yük olmamaya çalışan, ülkemizin yerli ve milli sanayi hamlesine katkıda bulunmaya çalışan, üretmeye çalışan yaklaşıma sahip bir Kurum’uz. Simülatör Merkezimizin önemli yazılımlarını da geliştirmeye başladık ve bu yazılımları %100 yerlileştirerek tüm simülasyon merkezlerinde kullanılabilir olması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Törende konuşan TOBB Başkan Yardımcısı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise, denizcilik eğitiminin uluslararası standartlarına dikkat çekerek, bu eğitimin özelliği sebebiyle, laboratuvar ve simülatör gibi pahalı yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Ülkemizde, denizcilik alanında 17 fakültede eğitim verildiğini belirten Tamer Kıran, şöyle devam etti:
“Kimilerinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği var, kimisinde de Denizcilik İşletme Bölümü var. Bunun haricinde, bir de Meslek Yüksekokullarımız, onun haricinde Denizcilik Meslek Liselerimiz var. Sayısal olarak baktığımızda, hakikaten arzu ettiğimiz yeterli seviyeye ulaştığımız kanaatindeyiz. Bundan sonra yapmamız gereken, bu eğitimlerin nitelik olarak da iyileştirilmesi. Simülatör konusuna da yatırım yapmamız, bunu da yerli ve milli bir yazılım haline getirmemiz gerekiyor, ama bu kolay değil. Ciddi yatırımlar gerekiyor. Özellikle simülatör konusunda bir başka sıkıntımız daha var. O da tedarikçi sayısının az olması. Bununla ilgili de ülke olarak yatırım yapmamız gerekiyor. Bunu da yerli ve milli bir yazılım haline getirmemiz gerekiyor. Çünkü bu, yazılım ve donanımdan oluşuyor. Donanım, zaten bilgisayar. Onu her yerden alabilirsiniz ama, iş, yazılımda. Yazılımı işini de çözmemiz gerekiyor. Yoksa ciddi anlamda bir kaynak israfı söz konusu.”
Açılış konuşmalarının sona ermesi ve plaket takdimlerinin ardından, İSTE Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü 1. Sınıf öğrencileri, Öğr. Gör. Uzakyol Kaptanı Eşref Can Demirci’nin yönetiminde yeminlerini ettiler. Yemin töreninin ardından, İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Simülasyon Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini kesen protokol, Simülasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu ve Köprü Üstü odasında cihazların başına geçerek dümen salladı. Tören, öğrencilerin ve velilerin de katıldığı kokteyl ise son buldu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ