Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

İSTE’de “TRIZ” Çalıştayı

İSTE’de “TRIZ” Çalıştayı
  • 11.02.2019
  • 845 kez okundu

15 dakikada İCAT öğrendiler…

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilen TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı’nda, 15 dakikada İCAT öğretildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), kısa adı TRIZ olan “Yenilikçi Problem Çözme Tekniği” ile icat etmeyi öğretiyor! İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilen TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı’na, akademisyenlerin yanı sıra, sanayi kuruluşlarının Ar-Ge departmanlarında çalışan araştırmacılar da yoğun ilgi gösterdi.
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), sömestr arasında, bilimsel/teknolojik araştırma/geliştirme çalışmalarına, çalıştay ve uygulamalı eğitimlere daha çok yoğunlaştı. Bu kapsamda, son olarak düzenlenen TRIZ Çalıştayı’nda; çeşitli üniversitelerden ve Ar-Ge departmanı olan sanayi kuruluşlarından gelen otuz katılımcı, yeni ürün, süreç ve teknoloji geliştirme konusunda uygulamalı eğitimler aldı. İSTE’de düzenlenen TRIZ Çalıştayı’nda verilen eğitimlerle, katılımcılara, özellikle bilimsel çalışmalarda ve sanayi uygulamalarında karşılaşılan problemlere farklı açılardan yaklaşma yöntemleri öğretildi. Çalıştay Eğitmeni-Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Kapucu, TRIZ yöntemi ile analitik düşünmenin hayatın bir parçası haline gelmesini ve günlük hayatta aktif olarak problemleri yeniden modelleyerek çözebilme becerisinin kazanılabileceğini örnek uygulamalarla gösterirken, ayrıca yapılan çalışmaların patentlenmesine yönelik kolaylıkları ve ipuçlarını tanıttı.
İSTE’de düzenlenen ve üç gün süren TRIZ Çalıştayı’na sponsor olan Makina Teorisi Derneği (MAKTED) tarafından katılımcılara verilen akşam yemeği davetinde bir konuşma yapan MAKTED Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Gökhan Kiper, “Sadece makine teorisine veya mühendislik branşına odaklanmayan bu benzersiz organizasyonda payımızın olmasından büyük mutluluk duymaktayız” şeklinde konuştu.
Kapanış seremonisine katılan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bu Çalıştay; ‘İnovasyon, icat, teknovasyon… tamam, iyi, güzel de… bunları sistematik olarak nasıl yapacağız?’ diyenler için düzenlendi. Analitik düşünceyi, analitik icat çıkarmaya dönüştüren TRIZ yöntemi, detay ve uygulamalar ile anlatıldı. Bu Çalıştay ile bir anlamda, 15 dakikada icat çıkarmayı ve teknik problemleri çözebilmeyi öğretmiş olduk.
İnanıyorum ki, bu etkinlik, belli bir süre zarfında hem sanayi hem de akademide ortaya mutlaka güzel sonuçlar doğuracaktır. Türkiye’de ilk kez, 3 gün süren ve kapsamlı olarak yapılan TRIZ Çalıştayı’nı düzenleyen, başta Dr. Öğretim Üyemiz Çağlar Conker olmak üzere, tüm ekibine, eğitimcilerimize, katılımcılarımıza ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.”
Program sonunda yapılan törende, katılım belgeleri, benzerine az rastlanır bir şekilde katılımcılar tarafından birbirlerine takdim edildi.
Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Sadettin Kapucu, Dr. Öğr. Üyesi Ali Kılıç ile Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yavuz’un TRIZ hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları Çalıştay, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mekatronik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Conker’in yürütücülüğünde gerçekleştirildi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ