Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

İSTE’den dev organizasyon:

İSTE’den dev organizasyon:
  • 20.02.2019
  • 786 kez okundu

Gündem; Türkiye ve Enerji

22-23 Şubat tarihlerinde İskenderun Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan “Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli”nde, bölge özelinden ülke geneline enerjide mevcut durum, devlet politikaları, bilimsel araştırmalar ve geleceğin enerji sistemleri mercek altına alınacak.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceği Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ile beraber, enerji konusunun, “bölge özelinden ülke geneline” mevcut durumu ve geleceğini mercek altına almaya hazırlanıyor. Çalıştay, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makina Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği Bölümlerinin işbirliği ve Hidrojen Teknolojileri Derneği’nin katkılarıyla, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenleniyor.
Etkinliğin konu, kapsam ve katılımcıları hakkında kısa bir açıklama yapan Çalıştay Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi M. Kaan Baltacıoğlu şu bilgiyi verdi:
“Ülkemizin 2053 vizyonuna uygun şekilde, sürdürülebilir kalkınmasını temin etmek için en önemli meselelerden biri de enerji bağımlılığını mümkün olduğunca azaltmaktır. Bu kapsamda; kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaç duyulan enerji çözümleri için bir yol haritasının oluşturulması gerekmektedir. 22 Şubat Cuma günü üst düzey bürokratlar, dünyada adından söz ettirmeyi başarmış Türk akademisyenler, bölgemizin ve ülkemizin saygın sanayicileri ile bir araya gelerek, önümüzdeki süreçte, İskenderun özelinde Hatay’da ihtiyaç duyulan yatırım ve düzenlemeleri de kapsayan Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı’nı gerçekleştireceğiz.”
22 Şubat tarihindeki açılış konuşmaları ve oturumlarla başlayacak olan Çalıştay, 23 Şubat Cumartesi günü, moderatörlüğünü Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Midilli’nin yapacağı ve İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin de katılacağı, “Türkiye’nin Enerji ve Endüstriyel Kalkınmasında İskenderun’un Rolü” başlıklı Panel ile devam edecek. Panelistler, Hatay’ın enerji konusundaki mevcut durumunu, potansiyelini ve gelecek projeksiyonunu tartışacak.
-KAPSAM-
Fosil yakıt bakımından görece dışa bağımlı olan ülkemiz, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını petrol, doğalgaz ve kömür gibi birincil yakıtlardan sağlamaktadır. Bu kaynaklara ek olarak; alternatif enerji kaynaklarının kullanılması da önemli bir seçenek olarak önem kazanmaktadır. Ülkemizin enerji bağımsızlığının azaltılması için ihtiyaç duyulan enerji çözümleri de, tam da bu noktada, konusunda uzman akademisyen, sanayici, araştırmacılar ve bürokratlar tarafından Çalıştay kapsamında ortaya konulacak.
-KATILIM-
İSTE Merkez Kampüsü’nde düzenlenecek Çalıştay oturumlarına ve panele katılım ücretsiz olup, konuya ilgi duyan ve etkinliğe dinleyici olarak katılım sağlamak İsteyenlerin https://goo.gl/forms/xAyBciwQGh230yqA3 adresinde bulunan katılım talep formunu doldurmaları gerekiyor.
-ÖNEMLİ İSİMLER-
Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı’nın Düzenleme Kurulu şu önemli isimlerden oluşuyor:
Prof. Dr. İbrahim Dinçer Uoit/Kanada; YTÜ/Türkiye, Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu İskenderun Teknik Üniversitesi, Prof. Dr. Arif Hepbaşlı Yaşar Üniversitesi, Prof. Dr. Kadir Aydın Çukurova Üniversitesi, Prof. Dr. Adnan Midilli Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi H. Turan Arat İskenderun Teknik Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi M. Kaan Baltacıoğlu İskenderun Teknik Üniversitesi (Çalıştay Yürütücüsü), Arş. Gör. Dr. Bahattin Tanç İskenderun Teknik Üniversitesi ve Arş. Gör. Raif Kenanoğlu İskenderun Teknik Üniversitesi.
-KÜLTÜR GEZİSİ-
Çalıştay nedeniyle Hatay’a gelecek konuklara yönelik bir de gezi programı hazırlandı. Gezi programında; Hatay Arkeoloji Müzesi gezisi, St. Pierre Anıt Müzesi (Kilisesi) gezisi, Habib-i Neccar Cami ziyareti ile Harbiye Şelaleleri yer alıyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ