Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

İstenirse Oluyor

İstenirse Oluyor
  • 30.11.2019
  • 276 kez okundu

Yeter ki destek verilsin

Hatay’ın yetiştirdiği önemli isimlerden, Ressam Harun Antakyalı, zihinsel engelli Muhammed Yalçın’a verdiği sanatsal destekle beraber, ‘rengârenk’ bir yaşam yolcuğuna çıktılar. Engellerin de, verilen desteklerle kolaylıkla aşılabileceğini herkese bir ‘Sergi’ ile gösterdiler.

İnsanlarla konuşmak için fırçasını ve renkleri kullanmayı tercih eden, fırça darbeleriyle de hayata bakış açısını anlatan Muhammed Yalçın, engelli bireylerin, desteklendiklerinde neler yapabileceklerinin son örneği. Ancak onu bugünkü aşamaya taşıyan en önemli isimlerden biri, bir Hataylı.
-BİR ÖYKÜ-
Yüzde 70 zihinsel engelli olsa da, bunun onu durdurmasına asla izin vermeyen Ressam Muhammed Yalçın’ın öyküsü, her engelli insan gibi, bir dik yokuşun aşılış öyküsü… Muhammed Yalçın, 28 yaşında, yüzde 70 zihinsel engelli, sıra dışı bir ressam. Doktorların konuşamaz, yürüyemez dediği Muhammed, ailesinin sayesinde hayata tutunmuş. Ankara’da gittiği özel eğitim okuluna, maddi sıkıntılar sebebiyle devam edememiş. Ancak beklenen kapıyı, 2009 senesinde, Ankara Çağdaş Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi açmış. Orada resim yapma yeteneğini keşfeden öğretmenleri, bu yeteneğin üzerine gitmiş ve Muhammed’i, Hataylı ünlü sanatçı Harun Antakyalı ile tanıştırmış. Antakyalı’nın, Muhammed’i kendi himayesinde atölyesine almasıyla, adeta Muhammed’in de kaderi değişmiş. Okuldaki başarısı hızla artan Muhammed’e, büyük müjdeyi okulu vermiş ve eğitimine bir sene daha ekleme kararı iletilmiş.
İçindeki sanat cevherini ortaya çıkaran genç ressam Muhammed Yalçın, ilk sergisini yine Harun Antakyalı’nın katkılarıyla Ankara’da açmış. Daha sonra İstanbul ve İzmir’de de sergiler birbirini izlemiş ve… Son sergi, en fazla ses getiren olmuş. Sergisinin adı, yaşam hikâyesinin de adı aslında… ‘Umut: Duvarımdaki Renkler’! 6 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek olan sergi, İstanbul’da, Esentepe’deki Kuveyt Türk Genel Müdürlük Sergi Salonu’nda sanatseverleri bekliyor olacak.
-ÇAĞRI-
Sergiye ev sahipliği yapan Kuveyt Türk’ün daveti ise çok anlamlı… “Duvarlar, insana ne hissettirir? Ne hissettiğimiz, nasıl baktığımızla ilgili. Bu sergide, baktığınız her yerde renkleri ve umudu göreceksiniz. Engelleri aşan Ressam Muhammed Yalçın’ın sergisinde, onun başarı dolu hikâyesini tuvallerinde seyredin.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ