Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

İstiklal Marşımız Arapça Okunamaz

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 23.12.2019
  • 393 kez okundu

Her devletin hassasiyetle koruduğu temel değerler vardır. Genelde bu değerler saldırıya karşı kanunlarla korunurlar. Bayrak, bu değerlerin en önemli nişanelerinden biridir. Milli bayramlar bir devletin temel değerlerini teşkil eder. Aynı zamanda dini bayramlar da toplumun temel değerlerindendir.

Milli hassasiyetimizin en üst burçlarında İstiklal Marşımız yazılmıştır. Milli ve dini bayramlarımız gibi hepimizin ortak değeridir.

İstiklal marşımız, vatan duygularımızı gururla kabartan yüreklerimize nakşedilmiş en yüce milli yazılımımızdır.

En buhranlı dönemimizi hatırlatır. O devrin duygularını, heyecanlarını, arzularını ve hedeflerini yansıtır.
İstiklal marşımız milli ve manevi duyguların yanında vatan sevgisini dile getirir.

Türk milletinin kahramanlığının da tercümesidir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, kan, barut kokan ,acılarla imtihan verilen günlerde yazmıştır.

Yüce Meclisin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda bir-iki değil ; dört defa ayakta dinlenerek, dinmeyen alkışlar eşliğinde
Türk’ün İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.
Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, bu marşı kahraman ordumuza ve milletimize ithaf etmiş; bu marş için “marş benim değil, milletimindir” demiştir. ‘’Allah bir daha bu millete bir İstiklâl Marşı yazdırmasın’’ temennisinde bulunurken, yokluklar içinde geçen ıstıraplı günlerin, istiklal mücadelesinde yaşanan buhranların tarifsiz derinliğinin hakikatini anlatıyordu adeta.
Milletimize ait olan marşımız 1982 Anayasası’nın, değiştirilemeyecek üç maddesi arasında anayasal koruma altına alınmıştır.

Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti” başlıklı 3. Maddesinde, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı“İstiklâl Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır’’.

Marş, güftesi, bestesi ve dili ile bir bütündür. Türk milletinin ruhuna hitap etmesi saikiyle de başka dillerde, başka usullarda veyahut başka tarzlarda ulu orta yerde okunması densizliktir.
Bir parantez açıp yaklaşık yirmi yıl kadar önce bir üst düzey bürokratın istiklal marşımızı ilahi ve mehter karışımı tarzında okuma densizliğini hatırlatmak istiyorum:

O yıllar bu bürokratın okuyuş biçimi ciddi tepkilere maruz kalmıştı. Toplumun hassas duruşu karşısında bu bürokrat “Mükemmel okumaya çalıştım, ama nota bilmiyorum; Atatürk ilkelerine sadığım” diyerek kötü niyetinin olmadığını açıklamaya çalışmıştı.

Zaten hata ve kusur işleyenlerin bahanesi her zaman kötü niyetinin olmayışı değil mi?!

Geçen hafta İstiklal Marşımız Kırıkkale Üniversitesinin bir etkinliğinde sahnede Arapça dilinde okundu.

Toplumdan gelen tepkiler üzerine yine bir bahane uydurulmaya çalışıldı. Unesco’nun dünya Arapça gününde, Arap dili Tercümanlığı okuyan talebelerin, program akışında olmadığı halde ilk iki kıtasını Arapça okunduğunu ve kötü maksatlarının olmadığını yazılı olarak kamuoyuna aktardılar.

Breh,breh breh. Ama üniversitenin etkinlik broşüründe öyle yazmıyor. Program akışında, İstiklal marşının Arapça okunacağı herkesin çıplak gözle göreceği büyüklükte yazılmış.

Arapça günü kutlaması nedir ne değildir nereden çıktı, ayrı bir konu. Burada üstünde durmamız gereken esas neden İstiklal Marşımızın milli ve manevi ruhuna aykırı şekilde Arapça dilinde okunması olmalı. Tarihi şuurumuzun reçetesi niteliğinde olan Milli Marşımızın Arapça okutularak acaba nerelere mesaj verilmek isteniyor?

İlim yuvası üniversitede görevli hocaların Milli Marşımızın ruhuna uygun okunması gerektiğini bilemeyecek kadar gafil olabileceklerini tahmin etmiyorum.

Eğer bilmiyorlarsa çok vahim, bilerek okutmuşlarsa densizliktir.

Milli bütünlüğün bir esasını gösteren bayrak asla inmeden her zaman gönderde dalgalanır.

İkinci esasta Milli Marştır. Aslına uygun Türkçe okunur. Asla ayaklara düşürülmemesi gerekir. Ayağa düşürenleri kınıyorum.
[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ