Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

İtalya Dostluk Derneği’nde Antakya filmi

İtalya Dostluk Derneği’nde Antakya filmi
  • 17.10.2018
  • 770 kez okundu

Antakya’nın ‘çok unsurlu tek kültürlü’ ortamı da söyleşi konusu olacak

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin yönetmenliğini yaptığı, Antakya’daki farklı inançların insanları insancıllığa ve barışa çağıran iletilerinin konu edinildiği “Those who Invite People to Humanism” adlı film, 12 Kasım tarihinde Ankara’daki İtalya Dostluk Derneği’nde gösterilecek.
İtalya Dostluk Derneği Başkanı Av. Musa Toprak, filmin, seçkin bir protokol, yabancı ve yerli konuklara gösterileceği bildirildi. Yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin katılacağı gösterimden sonra, Antakya’nın ve Antakya’nın çok unsurlu ancak tek kültürlü ortamının tartışılacağı bir söyleşi yapılacağı ve söyleşinin Dr. Öğr. Gör Özden Toprak tarafından yönetileceği öğrenildi.
Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 2017 yılında yaklaşık 15 kişilik bir ekiple çektiği ve daha önce 18 ülkede gösterdiği filmin, çok unsurlu Antakya’yı tüm insancıl ve barışçıl özellikleriyle anlattığı dile getirildi. Antakya Musevi Havrası, Antakya Ortodoks Kilisesi, Habib-i Neccar Camii, Altınözü Kaddis Morcircos Kilisesi, Samandağ Ziyareti, Hatay Müftülüğü gibi mekânlarda çekilen filmde Antakya Musevi Cemaati temsilcisi, Ortodoks Kilisesi Rahibi, Alevi Cemaati temsilcisi, Hatay Müftüsü, Kaddis Morcircos Kilisesi Rahibi ve Antakya sakinlerinin, tüm Antakya’yı insancıllığa çağıran iletiler konusunda görüş aktardığı belirtildi.
Ankara’nın ileri gelen sanatseverler için film günleri düzenleyen İtalya Dostluk Derneği’nin nitelikli yapımlarla Türkiye ve İtalya arasında dostluk geliştirmeye çalıştığı, Türk yapımcı ve yönetmenlerinin nitelikli eserlerine de etkinliklerinde yer verdiği bildirildi. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de yapımına katkıda bulunduğu filmin, Antakya’yı, tarihinden çok unsurlu kültürüne kadar geniş bir açıdan ele aldığı dile getirildi.
2019 yılındaki projesinin de bir Mersin filmi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sedat Cereci, Türkiye’de insancıllığa ve barışa işaret eden tüm kodları kullanarak daha fazla film çekmek istediğini dile getirdi. -Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ