Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

İtalya’da müzeler de listede…

İtalya’da müzeler de listede…
  • 17.03.2020
  • 503 kez okundu

Bizdeki müzelerde durum ne?

Koronavirüsün küresel salgın haline gelmesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş ve çalışma hayatını derinden etkiliyor. Turizm, bu alanlardan biri! Peki, toplu taşıma sistemi ve yaşam alanlarında başlattığımız temizliğe, müzeleri de ekledik mi? Bu konuda hazırlığımızı yaptık mı?

Türkiye’de, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, çalışanlar, zorunlu olmadıkça evden çalışmayı talep ediyor. Çünkü koronavirüs riski nedeniyle yaşanan tedirginliğin adresinde, toplu halde bulunulan yerler oluşturuyor. Peki, bu adreslerden biri olan müzeler! Onlar ne haldeler?
Koronavirüs salgınının Avrupa’da en etkili olduğu ülke olan İtalya’da, karantina altındaki hayatın seyrinin değiştiği yerlerden biri de müzeler. Ciddi bir karantina uygulamasının yaşandığı ülkede, müze alanlar, özenle dezenfekte edilen yerlerin başına geliyor.
-SINIR KENTİ-
Tüm bunlar olurken, Antakya’da, dünyaca ünlü Arkeoloji Müzesi’nin ya da diğer turistik alanların bu anlamda benzer bir süreçten geçirilip geçirilmediği merak konusu. Hala birçok yerden gelen ziyaretçilerin gezdiği adreslerden biri olan bu alanların ne kadar kontrol altında tutulduğu sorusu cevap ararken, kurumsal cevabın beklentisinde olan bir turizmcinin ifadesi oldukça net:
“Müze’de, bildiğim kadarıyla şu ana kadar bir dezenfekte işlemi yapılmadı. Aslında, burası bir sınır kenti ve bu tür sorulara gerek olmadan, cevapların çoktan verilmiş olması gerekirdi. Ancak bazı şeyler çok geç başladı ve bu da korkutmuyor değil.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ