Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“İyi Bayramlar…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 16.08.2018
  • 1.928 kez okundu

Bayramlar ağız tadıdır, hatırlanma günüdür, dayanışma günüdür. Sadece kutsal olan, kurbanların kesildiği duaların edildiği günün ötesinde yurttaş olarak yan yana durulduğu, el ele omuz omuza yeni günlere yelken açıldığı gündür.

Biliyorum; yanıldığınız, aldatıldınız, kuşlar uçuruldu, atlar koşturuldu, sizlere çok farklı bir Türkiye haritası çizildi. O olmazsa yok olacağınıza, kimsesiz kalacağınıza, adım atamayacağınıza hatta daha da öteye; onsuz; “Allah” diyemeyeceğinize, camiye gidemeyeceğinize bile sizi inandırdılar. Bütün varlıklarınızı ve değerlerinizi pazarladılar, cumhuriyetten bu yana el emeği göz nuru biriktirilen, kuruş kuruş “Allah devlete ve millete zeval vermesin” diyenlerce bir araya getirilen bütün mal varlığınızı çarçur ettiler.

“Yapmayın, etmeyin” dedik, “Ayıptır, yazıktır, günahtır” dedik anlatamadık, kitaplar yazdık, saatlerce konuştuk bizleri türkü dinler gibi dinlediniz. Dedesi ve babası bir terzi olan, “Allah’tan korkmayı kuldan utanmayı” yaşamının merkezine koyan, ”Ahilik” felsefesi ise Antakya Uzunçarşı’da esnaf çocuğu olarak büyüyen bu milletin çocuğu olan beni bile “yabancı” gördünüz, çünkü size öyle göstermek istediler. Memleketimde; koskoca Hatay’ın adını bile bir “Ali Dibo”’ya teslim ettiniz benden başka feryat eden olmadı; “Yapmayın, etmeyin benim memleketimin insanları dürüsttür, çalışkandır, fedakardır. Böyle insanlarla benim insanlarımı karalamayın” diye paralandım ama menfaatle gözleri kamaşanları uyaramadım. Hatta bazı hemşerilerim beni; “biraz aptal ve saf” buldu. Ne gerek vardı Antakya’nın yarısını tapusuna geçiren bir siyasetçi ile uğraşmanın.

Bugün gün geldi çattı, takke düştü kel göründü. Bakmayın siz onların yine yandaş ve kiralık televizyon kanallarından ve gazetelerinden hömkürmelerine; “kökü dışarıda, komplo, senaryo, bizi sevmiyorlar” sözlerine. Gerçek olan tek şey; “Bir daha Türkiye eski haline asla dönemeyecek”.

Peki ya muhalefet partisi; şu ortamda bile koltuk sevdasını ülke sevdasının önüne çekebilen, Hatay’da mini bir “Recep Tayyip Erdoğan” yaratılmasına adım adım destek veren, insanların onurları ve gururları hiçe sayılarak milletvekili listelerini hallaç pamuğu gibi bir kişinin kapris ve isteklerine göre savuran, tekrar aday gösterilse bile kaybedeceğini bile bile Hatay’a zarar verdirilmeye devam edilen; “Ama bizim ondan avantamız, çıkarımız var nasıl vaz geçeriz” diyerek feryat edilen bir derebeyinin önünde diz çöken bir ana muhalefet partisi.

Hepimiz suçluyuz, hepimiz sorumluyuz. Ancak bu ülke bizim. Bu ülke bize ata yadigarı, çocuklarımızın ve torunlarımızın bize emaneti. Artık şunu anlayın; “Alın teri dökmeden, emek vermeden, kendinizden bir şey katmadan aldığınız hiçbir şey size ait değildir”. Eğer birileri size bunu karşılıksız, bir lütufla veriyorsa bilin ki karşılığını sizden onlarca, binlerce kat fazla olarak bunları geri alacaktır (Birkaç gün Alanya Türkler beldesinde kaldım. Gazipaşa’dan Manavgat’a kadar gördüğüm her arazi, yeni açılan New Bazaar gibi iş merkezleri, şirketler ve araziler kime ait diye sorduğumda Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Çavuşoğlu ailesinin olduğu iddiası ile karşılaştım. Aklıma memleketim Hatay ve bir dönemin muktedir ismi Sadullah Ergin geldi. Her neyse. Umarım bir gün Dışişleri Bakanı açıklama yapar da gerçeği öğreniriz).

Kendinize kötülük yapmayın, ülkenize kötülük yapmayın, çocuklarınıza kötülük yapmayın, birbirinize sahip çıkmaya devam edin Başınıza gelenlerden ders çıkarmayı unutmayın, “Allah dedi” diyerek herkesin peşinde koşmayın, önce Allah’tan korkun ve kuldan utanın. Hakkınız olmayana el uzatmayın, alın teri ve göz emeği vermediğiniz şeyleri kabul etmeyin. Birbirinize sımsıkı sarılın.
İyi Bayramlar, Allah her senelere sağ eylesin…

Fatih Ertürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ