Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

“İyi gitmiyoruz, düşmesek de sürünüyoruz…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 14.06.2021
  • 243 kez okundu

CHP Ekonomi Çalışma Grubu her hafta bir araştırma dosyası hazırlar. Bu hafta (7-13 Haziran) hazırlanan son araştırma raporunda verilerle Türkiye’nin gerçekleri ortaya konuldu.

Vatandaşın bankalara borcu neredeyse Türkiye’nin bir yıllık toplam bütçesi kadar. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 928 milyar lirayı buluyor.

Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu (takipteki borçları da dahil) 14 – 21 Mayıs günleri arasında 3,9 milyar lira artarak 872 liraya yükseldi. Bu borcun 18,1 milyar lirası takipte bulunuyor.

Bu borcun 718,6 milyar lirası tüketici (konut, otomobil dahil) kredilerinden, 153,5 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 2,8 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 1,2 milyar liralık artış yaşandı.

Peki bu borçlardan ne kadarı yasal alacak anlamında takipte dersiniz. Yani vatandaşın yakasına sarılma durumuna gelmiş. O da iç açıcı değil;

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 12,8 milyar lirası tüketici kredilerinden, 5,3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 118,1 milyar lira düzeyinde.

Peki vatandaş icralık oluyor mu. Yani evindeki televizyon, buzdolabı ne varsa gelip kaldırıyorlar mı diye sorarsanız o da parlak değil.

Ocak- 28 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 974 bin yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 918 bin 113 adet arttı.İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre (28 Mayıs 2020 tarihine göre) 1 milyon 492 bin 139 adet artarak 21 milyon 994 bin 857’ye çıktı.

Peki benim güzelim memleketim Hatay’da durum nasıl diye sorarsanız onu da CHP’li vekil Mehmet Güzelmansur açıkladı;

Hatay, 81 il içerisinde;

-En fazla konkordato ilan eden iller arasında 9’uncu sırada,
-Takipteki alacaklar bakımından 3’üncü sırada,
-İcradan satılık ilan sayısında 14’ncü sırada,
-Bereketli Amik Ovası ise icradan tarım arazisi satışında 18’inci sırada.

Peki neden böyle dersiniz. Teşhis de belli;

Türkiye’nin yanlış Suriye politikası, Yayladağı sınır kapısının tamamen kapatılması ve ticaretin engellenmesi, ihracatın 14 ülkeye böylelikle tamamen durması yanı sıra yanlış bilgi ve politika nedeniyle, Hatay’ın, hak ettiği teşvik bölgesi yerine 4.sırada tutulması gibi nedenlerle esnafından çiftçisine, işçisinden işverenine, Hataylılar, iktidarın yanlış politikalarının bedelini ödüyor.

Sonuç;

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun hesapladığı dört kişilik ailenin açlık sınırı mayısta bir önceki aya göre 58 lira artarak 3 bin 472 liraya yükseldi. Türk-İş’in hesapladığı açlık sınırı da 63 lira artarak 2 bin 830 lira oldu.

Aynı büyüklükteki ailenin yoksulluk sınırını ise Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun 11 bin 863 lira, Türk-İş ise 9 bin 212 lira olarak hesapladı.

Yani;

Her sabah daha aç ve daha yoksul bir ülkeye uyanıyoruz…
İyi gitmiyoruz, düzelme belirtileri yok…
Fatura giderek daha da ağırlaşıyor…
Ne diyelim; Allah yardımcımız olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ