Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

İyice Düşünmeli…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 04.06.2021
  • 219 kez okundu

Siyaset dünyasında büyük bir hareketlilik var.

Bir taraftan yaklaşan seçimlerde, sandıktan başarılı çıkmak için iktidar ile muhalefet kanadını oluşturan partilerin yetkilileri tarafından söylenen sözler, atılan adımlar ve bu adımlar doğrultusunda yapılan uygulamalar.

Öte yandan gündeme birden bire bomba gibi düşen, nasıl ve nereden geldiği belli olmayan bir durum sonucu, bir biri ardı sıra yayınlanan videolar.Bu videoların izleyici rekorunu kıracak bir şekilde yurttaşlarımız tarafından sabırsızlıkla beklenmesi ve izlenmesi.

Bu arada gündem değiştirmek için yapılanlar…

Tüm bunların bir araya geldiği bir ortamda, gündemin alt sıralarına düştüğü zehabını uyandıran anayasa değişikliği teklifi ve bunun açıklanması, muhalefet partileri tarafından da desteklenmesinin istenmesi yolundaki söylemler.

Bunlar siyaset dünyasındaki hareketliliğin başlıca nedenleri arasında yer almaktadırlar.

Biz bugün gündemin alt sıralarına sarkmış gibi görünen anayasa değişikliği konusuna değinmek ve bu doğrultuda olanları ve beklenenleri kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz.

Kamuoyu yoklamaları sonuçlarının iktidar kanadı için hiçte iç açıcı olmadığı basına yansıyan haberlerden anlaşılıyor.

Yine bu kamuoyu araştırmalarına göre de, büyük bir çoğunluğun, güçlendirilmiş parlamenter sistemin yeniden yaşama geçirilmesi ve böylece uzun süredir demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile uygulanabilmesi için gerekli olduğu görüşünde birleştiği anlaşılıyor.

Bu durum; gerek iktidar ve gerekse muhalefet kanadını oluşturan siyasi partiler tarafından da izlendiği ve buna göre bir yol haritası çizilmesi gerektiği sonucuna varıldığı için, siyasi atmosfer de birden bire büyük bir dalgalanma oluşmuştur.

Bu nedenle de özellikle iktidar kanadını oluşturan siyasi partiler yeni bir arayışa yönlenmiştir. Bunun sonucu olarakta Türk tipi başkanlık sisteminde gördükleri eksikleri düzeltecek ve kuvvetlendirecek bir anayasa değişikliği yoluna gitme gerekliliğinin ortaya çıktığı kanısına varmışlardır.

Bir taraftan iktidar kanadı bu yolda hazırlıklarını sürdürürken, öte yandan muhalefet kanadı da, güçlendirilmiş parlamenter sistemin yeniden yaşama geçirilmesi için gereken kararları alma ve gereken adımları atma yolunda bir hazırlığa yönelmiştir.

Yeni bir anayasa tasarısının hazırlanması ve bunun yaşama geçirilmesi için, mecliste ( referandumlu veya referandumsuz) yeterli bir çoğunluk sağlayabilme yolunda muhalefetin desteğini alma zorunluluğu ortaya çıktığından destek istemektedir.

Bu noktada başta muhalefet olmak üzere, tüm yurttaşlarımızın yapılmak isteneni görüp anlaması ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşü engelleyecek olan bu adıma olur vermemesi gerekir.

Eğer yeni anayasa sloganı ile yapılmak istenen görülüp anlaşılır, bu doğrultudaki amaç sezinlenmek suretiyle bir yol haritası çizilir ve bir tür gündem değiştirme olan yeni anayasa teklifine karşı gereken tedbirler alınırsa, önümüzdeki seçimlerde oluşacak meclisin, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için gerekenleri yapacağından şüphe etmemek gerekir.

Eğer bu yapılmaz ve yeni bir anayasa sloganı ile Türk tipi başkanlık sisteminin daha da güçlendirilmesi yolundaki girişimlere olur verilirse, güçlendirilmiş parlamenter sisteme yeniden dönebilme umudunun sona erebileceğini görmek, bilmek ve ona göre gereken adımları atmak zorunluluğu hissedilmelidir.

Bu nedenle iyice düşünmeli ve gereken adımlarda buna göre atılmalıdır…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ