Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

İzinsiz avcılara büyük ceza…

İzinsiz avcılara büyük ceza…
  • 12.10.2019
  • 358 kez okundu

Su Ürünleri Yasa Teklifi, TBMM Komisyonu’nda kabul edildi.

Değişmesi beklenen Su Ürünleri Kanunu’na göre, ruhsatsız ticari balık avcılığına ve balık avlarken ışık kullanmaya, 50 bin TL para cezası geliyor. Akarsu yatağına ağ kurmak ve Bakanlık’tan izinsiz su ürünü tesisi kurmanın da cezaları hatırı sayılır bir seviyeye gelecek. Amatör balıkçılar da, kuralları ihlal etmeleri durumunda, 500 TL para cezasına çarptırılacak. Avcılığa ve izinsiz su ürünleri tesisi kurmaya getirilen cezalar, 250 TL ila 100 bin TL arasında değişiyor.
TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edilen Su Ürünleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre; iç sular, Karadeniz, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında, gemilerdeki faaliyetlerin yürütülmesinde gerekli olan aydınlatma hariç, avlanma amaçlı ışık kullanan gemiler için sahip veya donatanlarına 50 bin lira idari para cezası verilecek. Mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilen, muhafazası mümkün su ürünleri ile istihsal vasıtaları, mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı kesinleştikten sonra; su ürünleri satılarak bedeli genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine veznesine yatırılacak. İstihsal vasıtaları ise kamu kurum ve kuruluşlarına veya bilimsel kuruluşlara bağışlanabilecek, bağışlanamayanlar imha edilecek. Yasak olan eşyadan satışı mahzurlu görülenlerin imhasına ve imha şekline ilişkin hususlar yönetmelikle düzenlenecek.
-RUHSATSIZ TİCARİ AVCILIĞA 50 BİN TL CEZA-
Bu kanun ve çıkarılan yönetmeliklerdeki yasak, sınırlama ve yükümlülüklere aykırı hareket edenlere, para cezaları verilecek. Buna göre, ruhsat tezkeresi almadan ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapan kişilere bin liradan 5 bin liraya kadar, gemiler ve diğer su vasıtaları için sahip veya donatanlarına 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Amatör avcılıkla ilgili usul ve esaslara aykırı hareket eden kişilere 250 liradan 500 liraya, amatör avcılıkta kullanılan gemiler için sahip veya donatanlarına 500 liradan 5 bin liraya kadar, ticari avcılıkla ilgili usul ve esaslara aykırı hareket edenlere 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.
BMM komisyonunda kabul edilen yasa tasarısı, genel kurulda da kabul edildiği takdirde, İzin ve ruhsat tezkeresini talep halinde yetkililere göstermeyen, ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapan kişilere ve gemiler için sahip veya donatanlarına bin lira idari para cezası verilecek. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ