Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

İzleyenlerden tam Not aldı

İzleyenlerden tam Not aldı
  • 10.09.2020
  • 520 kez okundu

İSTE’ye büyük gurur yaşattı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Amanos Roket Takımı, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST’20 de başarılı bir atış yaparak finallerde nefes kesti.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarında, 20 bin 197 takımdaki 100 bin genç kıyasıya mücadele ediyor. Bu kapsamda, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST 2020 Roket Yarışları heyecanı ise 1 Eylül’de Tuz Gölü’nde yapıldı.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 13 Eylül tarihine kadar devam edecek olan roket yarışmasının öne çıkan isimlerinden biri, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu. Amanos Roket Takımı ile Festival’e hızlı bir giriş yapan İSTE, finallerde adeta nefesleri kesti. Amanos Takımı, özgün roket yarışma kapsamında dört etaplı raporlamaları başarı ile tamamlayarak, 586 takım içerisinden finallere kalmayı başarmıştı. Proje değerlendirme aşamasında kendi kategorisinde 14. olarak, maddi destek alıp Aksaray’daki atışlarda finale kalan İSTE Temsilcisi, final aşamasında da, üretimi tamamlanan Tuğrul-01 isimli Orta İrtifa (10.000 feet) roketiyle izleyenlerden tam not aldı.
-BAŞARILI ATIŞ-
Tuğrul-01 isimli roket, fırlatma rampasına yerleştirildikten sonra geri sayım yapıldı ve roket motorunun ateşlenmesinin ardından, bu esnada oluşan heyecan yerini sevince bıraktı. Tuğrul-01, başarılı bir atış gerçekleştirerek, önemli bir başarı sağladı ve İSTE’ye büyük bir gurur yaşattı.
-TEBRİK-
Konuyla ilgili İSTE Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Teknofest 20’deki başarısından dolayı İSTE Amanos Takımı tebrik edilerek, “Aksaray’da gerçekleştirilen Teknofest 20’de güçlü rakipler karşısında alınan başarıdan dolayı, emeği geçen tüm takım üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” denildi.
-ÖDÜLLER-
Roket Yarışması için; alçak irtifa kategorisinde yurt içinden 259, yurt dışından 3 olmak üzere 262, orta irtifa kategorisinde; yurt içinden 203, yurt dışından 4 olmak üzere 207, yüksek irtifa kategorisinde ise yurt içinden 47 başvuru gerçekleşti. Alçak irtifada, 4’ü lise takımı olmak üzere 32 takım, orta irtifada 3’ü lise takımı olmak üzere 44 takım, yüksek irtifada 6 takım olmak üzere toplamda 82 takım finale kalarak atış yapmaya hak kazandı.
Yarışmada, 3 ayrı kategoride; birincilere 50 bin TL, ikincilere 40 bin TL ve üçüncülere ise 30 bin TL ödül verilecek. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ