Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

İzolasyon Şartlarını Artırırsak Bu Hastalığı İki Ayda Atlatırız

İzolasyon Şartlarını Artırırsak Bu Hastalığı İki Ayda Atlatırız
  • 26.03.2020
  • 81 kez okundu

Başkan Savaş, en iyi dezenfektanın su ve sabun olduğuna vurgu yaptı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı açıklamada, içinde bulunduğumuz hassas dönemde ne kadar dezenfektan kullanılırsa kullanılsın su ve sabun kadar etkili olmayacağını söyledi. Başkan Savaş, izolasyon şartlarının artırılması halinde de bu hastalığın 2 ayda atlatılabileceğini savundu.
Hijyen olursanız paniğe gerek yok …
Belediye başkanı olduğunu ancak asıl mesleğini enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Virüs konusu benim esas konum. Bu salgın Çin’den itibaren yayıldı ve bu taraflara geldi. Ve panik içinde olan bir toplum durumuna geldik. Hijyen konusunda hassasiyet gösterildiği zaman panik olmaya gerek yok. Bu virüs benim tahminime göre genetik yapısı değiştirilmiş bir virüs değil. Büyük ihtimalle çok üst sevide laboratuvarlarda üretilerek piyasaya sürülen bir virüs” dedi.
Covid 19 salgınının ekonomik olarak Hatay’a yansımasına değinen Başkan Savaş, “Şu anda hükümetin yerinde olmak istemezdim. Bir ekonomik paket açıkladılar ama kimse memnun değil. İşvereni koruduğu, işçilerin hakkını savunmadığı konuşuluyor. Türkiye’nin ekonomisi yurt dışındaki ülkeler gibi değil. Oradaki hükümetler insanlara para veriyor. Keşke bizim hükümetimizin de bunu yapabilecek durumu olsa. İşsizlik fonunda para olduğunu düşünmüyorum. Biz Hatay’ı bu virüsten korumak için elimizden geleni yaparız. Ama bu genel politikayı; esnafın, iş dünyasının, işçinin, memurun ve işverenin ekonomi ile ilgili girdi çıktısını, sıkıntılarını gidermesi gereken iktidardır. Biz 11 büyükşehir belediyesi ile internet üzerinden bir araya gelip bu kriz döneminde ne yaptığımızı anlatacağız. Bizim toplum olarak bir olmamız lazım. Ben hükümetin yerinde olsam tüm parti liderlerini toplayıp İdlib zamanında İdlib’i de konuşurdum, şimdi de koronavirüsü konuşurdum. İzolasyon şartlarını arttırdığımız zaman bu hastalığı iki ayda atlatacağımıza daha kısa bir sürede, ekonomik tablo da kötüleşmeden atlatırız. Asgari ücretli çalışan insan çalışmıyorsa faturalarını nasıl ödeyecek. Bu insanlar iki ay işsiz kaldığı zaman hayata üç ay geriden başlayacak. Hükümet yeni bir hükümet değil, Sayın Cumhurbaşkanının başkanlığında bu sıkıntıları daha çabuk çözmeleri gerekir diye düşünüyorum” dedi.
Korona virüs salgınının yayılmaması için alınan tedbirler konusunda hükümeti başarılı bulup bulmadığı sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, “Biraz daha seri ve sıkı tedbir alınması lazım. Benim hareket tarzıma bakıp da insanlar aldanmasın. Ben rahat temas kuruyorum ama kişisel hijyenime de dikkat ediyorum. Ben bütün bu hastalığın bulaşma şartlarını ve sonucunu kestirebilen bir adamım. Özellikle yaşlılarımız kendilerini izole etsinler sık sık ellerini su ve sabunla yıkasınlar” dedi.
Su ve sabunla mikrobun üremesini önlersiniz …
Test kitlerinin Hatay’a getirilmesi ile ilgili gelen bir soruya yanıt veren Başkan Savaş, “Teste gerek yok. Kendimizi izole edelim, testle uğraşmayalım. Bu mikrop Amerika toplumunda %83 asemptomatik seyrediyor % 17’sinde semptom veriyor. Sadece yaşlılarda şiddetli seyrediyor. Türkiye’de çok şükür genç ölümü yok inşallah da olmaz. Yaşlılar biraz kendisini koruyacak. Bir ay kendilerini izole etsinler. Evden çıkmasınlar, sık sık ellerini yüzlerini yıkasınlar” dedi.
Mikrobun aşısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Geçtiğimiz günlerde birkaç kişi üzerinde aşı denediler. Işın ise birçok virüsü öldürür zaten. Korona da çok dirençli bir virüs değil. Siz sabunla el temizliğinize dikkat ettiğiniz zaman bu mikrobun üremesini ortadan kaldırıyorsunuz. Okullar açıldığı zaman çocuklarımız suya sabuna dokunsun diye 81 ilde ihtiyaç sahibi okullarımıza defne sabunu göndereceğiz” açıklamasında bulundu.
Virüs insani değerleri öğretti
Virüsün kaybettirdiklerinin yanı sıra kazandırdıklarının da olduğunu söyleyen Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi: “En önemlisi siyasetçi, zengin veya fakir ayırt etmeksizin virüs herkese bulaşabiliyor. Arkanızda yüzlerce koruma olsa da eğer hijyenik bir insan değilseniz size bulaşabiliyor. Ayrıca virüs, insani değerleri öğretti bize. Türkiye’de daha önce hava kirliliği üst seviyedeydi. Şimdi birçok şehirde hava kirliliği yeşile dönmüş ve tertemiz olmuş. Ormanlar daha önce yok edilirken insanlarımız şimdi katlettikleri ormana gidiyorlar. Bu şekilde oksijenin ve ormanın değerini anlamış olduk. Ve yaşlılarımızın da kıymetini daha çok anlar duruma geldik.”
Yaşlılar ve hasta olanların virüsten korunmaları amacıyla hassas davranılması gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Ben bu süreç içerisinde anneme hiç uğramadım. Bu annemi sevmediğim anlamı taşımaz. Burada en önemli konulardan biri de yaşlılarımızı korumamızdır. Bu kritik günlerden geçene kadar temasları da uzak tutmamız gerekiyor” dedi.
Sağlık Bakanlığının, hükümetin ya da ilgili kurumların aldığı tedbirleri biraz daha arttırması gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Belki ilerleyen günlerde yaşlı vatandaşlarımızın dışarıya çıkması yeniden değerlendirilecek. Valilik talimatıyla 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan toplu taşımdan ücret alabiliriz. Bunu da para kazanmak için değil caydırıcı olsun diye yapabiliriz” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ