Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Hiçbir Ülkede Bu Kadar Kolay Vatandaşlık Verilmez

Hiçbir Ülkede Bu Kadar Kolay  Vatandaşlık Verilmez
  • 04.01.2020
  • 144 kez okundu

Başkan Savaş, herkesin kendi yuvasında mutlu olmasını istediklerini vurguladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
Hiçbir ülkede bu kadar kolay vatandaşlık verilmediğini söyleyen Başkan Savaş, kimsenin, minibüslerle getirilip sadece gözünü gördükleri kişilerin henüz kadın mı erkek mi olduklarını bile anlayamadan vatandaşlık vermediğine dikkat çekti. Bu toprakların kolay alınmadığını belirten Başkan Savaş, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bu kadar kolay olmamalı. Şu anda Suriyelilerin doğum oranı %60’ın üzerinde . Hesaplarımıza göre 12 yıl sonra Suriyeli nüfusu Hataylı nüfusundan daha fazla olacak. Reyhanlı da şu anda muhtarlığa Suriyeli bir aday olsa kazanırdı. Beş sene sonra diğer ilçelerimiz de sıkıntıya girebilir. Dış politikayı biz yapmıyoruz. Biz kardeşlerimizi seviyoruz fakat aramızda otuz beş kırk yıla yakın entelektüel fark var. Herkesin kendi yuvasında huzurlu ve mutlu olmasını istiyoruz. Belediye olarak biz çok dikkatli davranıyoruz. Elimizden geleni yapıyor, ilçelerimizde ve köylerimizde yatırımlarımıza da imkanlarımız ölçüsünde hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye’nin gelmiş olduğu standartlar belli. Vergi veren insanlar gittikçe azalmakta, şirketler zayıflamakta ve işçi çıkarmakta. Hatay’da %25 oranında işsizlik var. Üniversiteden mezun olan evlatlarımız da işsiz pozisyonunda. Ayrıca Suriyelilerin ucuz işçilik yapmaları ve ne iş olursa yaparım pozisyonunda olunca bizim kırsal kesimden gelen vatandaşlarımız da işsiz kalmış durumda. Yerel yönetimlerin bu konuda yapacağı bir şey yok. İktidarların bu konuda çözüm üretmesi lazım” dedi.
5. teşvik bölgesini Hatay halkına layık görmediler …
Mazman Medya Grup Radyoları’nda Mithat Öztürk’ün sunduğu “Günışığı” programdaki konuşmasında Başkan Savaş, bir bilim adamı olduğunu hatırlattı ve şunları dile getirdi: “Hatay şu anda 4.teşvik bölgesinde. Biz 5.teşvik bölgesi olmayı hak ediyoruz. Bu konuda yapmış olduğumuz kampanya doğrultusunda 6 ayda hedeflediğimiz imza sayısına 517 bin 259 kişi ile 21 günde ulaştık. İktidar partisinin milletvekillerine ve il başkanına bu konuyu arz ettim. Ama doğru dürüst toplantılarımıza bile gelmediler. Ve Hatay’ın bir sorunu yok dediler. Yerel seçimlerde de sorunların olup olmadığı belli oldu. Maalesef 5.teşvik bölgesini Hatay halkına layık görmediler.
Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Çalışmalarımız-da her zaman onu örnek aldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizim hem milli hem de manevi rehberimizdir. Onun gösterdiği yolda yürür isek başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. EXPO 2021 için ihalemizi bitirdik. Şantiyemiz de kuruldu fakat yağmurlardan dolayı ekipler randımanlı çalışamıyorlar. Ayrıntılı ve zengin zihinsel araştırmalar gerektiren çalışmalarımız devam ediyor. Allah nasip ederse alnımızın akıyla çalışmalarımızı bitireceğiz. Örnek olan projeyi dünya ile paylaşacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Hatay’ın kadim tarihini ve medeniyetlerimizi EXPO 2021’de dünya ile paylaşacağız.”
İzmir’e hareketlilik getirdik …
İzmir Kültürpark’ta ‘Lezzetli Kış Festivali’ adı altında düzenlenen ve Hatay’ın onur konuğu olarak davet edildiği Gastrofest etkinliği ile ilgili görüşlerini belirten Başkan Savaş, “Son yıllarda yapılan en olumlu en güzel en prestijli organizasyon olmuş. Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da çok mutlu olduğunu gördüm. Onlar da bu kadar güzel geçeceğini düşünmemişlerdi. Tunç bey bu etkinliği her sene yapmak istediklerini ve her sene Hatay Büyükşehir Belediyesini onur konuğu olarak görmek istediklerini söyledi. Bir işi ana şefkati ile yapıyorsanız içerisinde sevgi barındırarak menfaat gözetmiyorsanız, oradaki esnafı da kucaklıyorsanız o işi başarıyorsunuz. Hatay’ın neyi varsa İzmir’e götürerek şehrimizi tanıtmaya çalıştık. İzmir’e büyük bir hareketlilik getirdik, Hatay’ın bu kadar kadim bir şehir olduğunu bilmiyorlardı. Bundan sonra inşallah şehrimizde İzmir’den çok misafir ağırlayacağız. Bu etkinlikleri Mersin ve Antalya’da da yapmayı düşünüyoruz” dedi.
St. Petersburg’dan misafir ağırlayacağız …
Türkiye Rusya Kültür ve Turizm yılı dolayısıyla geçtiğimiz ay St. Petersburg’a davet edilmesi ile ilgili bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Hatay’ımızın zengin kültürünü ve tescilli mutfağını St. Petersburg’da tanıttık. Şimdi de Mart ayı içerisinde Rusya’nın İntertas Haber Ajansı Müdürü aynı zamanda turizm ile alakalı 7 gazeteci şehrimize geliyor. Uçak masraflarını biz karşılıyoruz ama otelci arkadaşlarımıza misafir ettireceğiz. Onları turizm ve ihracat sektöründeki arkadaşlarımızla buluşturmak istiyoruz. St. Petersburg’a buradan direk ihracat pek yok. Moskova üzerinden gidiyor. İyi ki Rusya’ya gitmişim, Ruslar Türkleri seviyor. Nasıl ki biz dünyadaki denge anlamında Ruslara ihtiyaç duyuyorsak onların da Türklere ihtiyacı var. Biz yıllardır kadim komşu ve dostuz. Onlar daha çok deniz turizminde Antalya ve Alanya’yı biliyorlar. Ama kültür anlamında baktığınız zaman St. Petersburg çok kültürlü bir şehir. Sadece 1000 civarında müzesi var. St. Petersburg’daki ve etrafındaki insanları kültür, sağlık, kaplıca ve deniz turizmine çekebiliriz. Erzin’de de kayak ve kış turizm yapılabilecek yerler var. Dağlarda çiçeklerin ve dağ ceylanlarının olduğu güzergâhlara doğa turizmini canlandırmak için yürüyüş parkurlar da yapacağız” dedi.
Vakıf İşhanı yerinde yeşil alan talebimiz reddedildi …
Vakıf İş Hanı’nın olduğu alanın geçmişte de bina olması gerekçesiyle orayı yeşil alan yapma isteklerinin Anıtlar Kurulu tarafından reddedildiğini söyleyen Başkan Savaş, “Ancak biz konuyu Ankara’daki yüksek hakem heyetine taşıdık. Askeriyenin üst kısmındaki Bağrıyanık Mahalle-si’nden St. Pierre Kilisesi’nin oraya kadar olan noktada kentsel dönüşüm çalışması yapmak için çalışıyoruz. Bakanlar Kurulu’ndan karar bekliyoruz. Aynı şekilde eski otogar, eski sanayi sitesi ve sebze halinin olduğu bölgede de kentsel dönüşüm çalışması gerçekleştirmek istiyoruz. Esnafımız eski otogarın içerisinde zor esnaflık yapıyor. Biz burada da kâr paylaşımı gerçekleşti-rilebilecek bir proje yaptık. Bu proje içerisinde otoparklar, dükkânlar ve oteller var. AVM yapmıyoruz. Esnafımız kazansın istiyoruz. AVM’lere destek vermiyoruz. Yani bir taşla üç kuş vuracağız” açıklamalarında bulundu.
Başkan Savaş, bu sayede kentte hem Hataylıların hem de yerli yabancı turistlerin otopark ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Sebze hali ile ilgili de bakanlık kararının beklendiğinin altını çizen Başkan Savaş, karara göre hareket edileceğini ifade etti. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ