Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“Kabak Borani ve Firik Pilavı”nda hünerler sergilendi …

“Kabak Borani ve Firik Pilavı”nda hünerler sergilendi …
  • 20.03.2018
  • 1.115 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği organizesinde 2.Gastronomi etkinliği gerçekleştirildi, Hatay’a özgü Kabak borani ve Firik pilavının tanıtımı gerçekleştirildi.
Dün Cumhuriyet meydanında gerçekleşen etkinlikle meslek lisesi öğrencileri, Kabak Borani ve Firik Pilavında hünerlerini sergiledi, yöresel lezzetlerimizin tanıtımına katkıda bulundu.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın yemeklerini tüm dünyayla paylaşmak adına etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Savaş, Hatay’ın sahip olduğu yemek çeşitliliği ve kültürün tanıtımı noktasında 2010 yılından bu yana çalışma yaptıklarını hatırlattı, ilimizin kadim ve kimliği olan bir şehir olduğunu söyledi ve “Bu şehri dünya ile paylaşmak istiyoruz. Dünyayla bizim birikimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Bunlardan en önemlilerden bir tanesi de yemek kültürümüz. Bu tür etkinliği ayda bir defa yapmaya gayret edeceğiz ve dünya ile bu lezzetleri paylaşacağız” dedi.
Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Koray Türk de Hatay’ın Türk mutfağı içerisinde çok iyi bir yeri olduğunu söyledi. Türk, yurt içinde ve dışında düzenlenen bu tür etkinliklere federasyon olarak katılarak Hatay yemeklerinin de içinde bulunduğu yöresel mutfağı tanıttıklarını belirtti. Konuşmaların ardından etkinliğe katılan öğrenciler hazırladıkları “Kabak Borani” ve “Firik Pilavı”nı şeflerin beğenisine sundular.
Etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. -AA-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ