Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

Kabul Edilemez…

Kabul Edilemez…
  • 30.03.2019
  • 715 kez okundu

Hatay Eğitim Sen, Milli Eğitim’de Müdür atamalarında torpil iddialarına dikkat çekti:

Hatay Eğitim Sen Yönetimi adına Başkan Deniz Ezer tarafından yapılan açıklamada, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki atamalarda liyakat yerine torpilin esas alındığı öne sürüldü ve bunun kabul edilemez olduğu savunuldu. Hatay Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ezer, Hatay’da, Milli Eğitim’de torpil, adam kayırma ile idareci atamalarının sürmekte olduğunu belirterek, şunları savundu:
“Tek koşulun yandaş sendika üyesi olmanın olduğu, her koltuğun liyakat aranmadan peşkeş çekilerek dağıtıldığı, eşitsiz ve adaletsiz uygulamaları sıradan hale getiren bu anlayışın, çocuklarımızın eğitimi konusunda karar veriyor olması tehlikelidir. Eğitim yöneticileri liyakat sahibi olmalıdır. Ahlaki olmayan torpil ve kayırmacılık alışkanlığı, her geçen gün yaşamımızda sıradan hale gelmektedir. Sadece yandaş olmanın baz alındığı müdür, müdür yardımcılığı ve şube müdürleri atamalarında hak yeme ve torpil devam etmektedir. En son yaşanan atamalarda da böyle bir durum söz konusudur.
Yayladağı Gençlik ve Spor Müdürü atamasında ya da Eğitim Bir Sen Samandağ temsilcisinin Samandağ İlçe Milli Eğitim’de Şube Müdürü olarak görevlendirilmesinde torpil, adamcılık ve yandaşçılık yaşanmıştır.”
Hatay Eğitim Sen imzalı açıklamada, daha sonar şu sorulara cevap istendi:
“1.Milli Eğitim Bakanı’nın atama, görevlendirme konusunda liyakat açıklamaları ortadayken, bu görevlendirmeleri yaparken hangi ölçütleri göz önünde bulundurdunuz?
2.Samandağ eğitim camiası, bu atanan iki ismi yakından tanıyor. Eğitim Bir Sen adlı yandaş sendikaya üye olmaları dışında, hangi yöneticilik ve benzeri meziyetleri vardır?
3.Samandağ İlçe Milli Eğitim’e Şube Müdürü olarak görevlendirdiğiniz kişinin, AKP seçim çalışmalarına aktif katılması mı liyakatten sayılmıştır?
4.Bu görevlendirmeler ve keyfi tercihler, Milli Eğitim’de paralel yapıların tezahürü mu?
5.Eğitim Bir Sen, eğitim alanının yeni FETÖ yapılanması mı?
6.Eğitim alanında yönetici olabilmek için Eğitim Bir Sen adlı sendikaya üye olma şartı mı var?
7.Mülki Amirlerin, Milli Eğitim Müdürlerinin, liyakatle ilgili, kendi sorumluluk alanlarında çalışan-larla ilgili gözlemleri yok mudur?
8.Çevrenin yapısı, eğitim alanının sorunları, işbilirliği, eğitim camiasıyla iş barışını yükseltecek yaklaşım sergileyebilecek v.b. niteliklere haiz bir idarecinin görevlendirilmesi, bu paralel-torpil v.b. algılayışın önüne geçmez mi?
Milli Eğitim Bakanımızın ısrarla üzerinde durduğu liyakat açıklamalarını önemsemeyen yandaş sendika, torpil ve yandaşçılığı bir kültür haline getirmektedir. Samandağ İlçe Milli Eğitim’e yapacağınız bu görevlendirmeyle, oluşabilecek her tür partizanca çalışmanın, eğitim çalışanlarının üzerinde baskının, sendika seçiminde zorlamanın, keyfi uygulamaların sorumluluğu, bu atamaları yapanların olacaktır. Hatay Eğitim Sen olarak, bu durum karşısında tepkisiz kalmayacağımızı belirtiriz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ