Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

KADEM’den “Hemşirelik Günü” mesajı

KADEM’den  “Hemşirelik Günü” mesajı
  • 15.05.2017
  • 2.823 kez okundu

KADEM Hatay Temsilcisi ve MKÜ Göğüs Cerrahi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Tülin Durgun Yetim, “Hemşireler Haftası” dolayısıyla yayınladığı mesajında, ”Hemşirelik, insan hayatıyla yakından ilgili meslektir” vurgusu yaptı.
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Hatay Temsilcisi Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim’in, temelinde insan sevgisi olduğunu belirttiği “Hemşirelik Günü” mesajı özetle şöyle:
“Hemşirelik mesleği; temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir. Özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran ve zor bir meslek olan hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili olan bir meslektir. Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir. Hemşirelik; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister, temelinde sevgi ve saygı yatar. Hemşire; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir. Çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan ve yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin hem eğitim açısından, hem de psikolojik-sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.
Hemşireler; Birey ve toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi, hasta bakımının bilimsel yöntemlerle sağlanması hizmetlerini özveriyle yerine getiren, ‘önce insan’ diyerek topluma hizmeti ilke edinmiş, insan sağlığı için önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler. Hemşirelik, her türlü sağlık hizmetinin dengeli, ulaşabilir, sürekli, kaliteli ve en üst düzeyde verilmesini sağlayan bir ekip çalışmasıdır. Hemşireler, bu ekibin olmazsa olmaz ve en temel unsurlarından biridir. Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan değerli hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası’nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ