Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Kadın… Hayat… Özgürlük… DEMEM O Kİ…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 28.07.2020
  • 266 kez okundu


…Londralı genç bir kız, havanın iyice karardığı bir saatte, yolunu kısaltmak için Regent Park’tan geçerek eve gitmek istiyor.

Yalnız bizde değil, İngiltere’de de serseriler, magandalar, kötü niyetli yaratıklar var.

Genç kız, gece, elektriklerin az aydınlattığı karanlık yolda yürürken, magandanın biri çirkin laflar atıyor, önünü kesiyor ve kızı korkutuyor. Dehşete düşen geç kız, çığlıklar atarak kaçmaya başlayınca, etrafta bulunan ve kızın sesini duyan gençler koşup saldırganı yakalıyor.

Adam yargılanıyor.

İngiliz hakim, ona ‘7 yıl ve 7 gün hapis cezası’ veriyor.

Hakime soruyorlar:

“Adam, kıza elini bile sürmemiş, sadece korkutmuş. Bu 7 yıl 7 günlük ceza çok ağır değil mi?”

İngiliz hakimin cevabı net:

“Kızı korkutmanın cezası sadece 7 gün. 7 yıllık ilave ceza, İngiliz kızlarının, gece parkta dolaşma ve parktan geçme özgürlüklerine saldırmanın cezasıdır!”

Bu örnek, son yıllarda, kadına yönelik her türlü şiddetin arttığı Türkiye coğrafyası için gelsin… ŞORT giydiği için taciz edilen… SESLİ güldüğü için eleştirilen… ve HAMİLE hamile etrafta dolaştığı için yargılanan… Parkta, bindiği otobüste ve neredeyse hayatın her evresinde ERKEK egemen kültürün dayatmacı şiddeti ile karşılaşan kadınlar için gelsin…

Evet…
Haklısınız…
Kocaman bir NOKTA !

Ama…

Bir tanesi, “aynı şey bizde yaşanmış olsa…” diye başlamış ve örneği Türkiyeleştirmiş !

Sonuç mu ?


Böyle bir olay Türkiye’de yaşandığında nasıl cevaplar veriliyor?

Mesela; gece karanlığında sokakta NE İŞİ vardı deyip, genç kız SUÇLANIYOR. Hatta TAHRİK etmiştir, göz kırpmıştır, kız kendisi çağırmıştır o kişiyi yanına ve… Kızı suçlu bulacak daha neler neler!

Peki ya adam suçlu bulunduğunda CEZASI NE oluyor?

İyi halden SERBEST bırakılma!

Ne kadar basit!

Yani Türkiye’de taciz, tecavüz, şiddet… Hepsinde, KADIN SUÇLU olacak şekilde savunma yapılır ve adam serbest kalarak hayatına devam eder. Sonuç olarak, kız, yaşadığı travmayla hayata küser ya da intihar eder.

O zaman nerede demokrasi, hukuk ve yargı!

Şöyle bir soru takılıyor aklıma; Ülkemizdeki hakimler, neden İngiliz hakiminin verdiği cevabı verebilecek bir CEZA uygula-ya-mıyor? Ya da şöyle sorayım; Ülkemizdeki kadınlar, neden gece karanlığında sokağa çıkarken KORKMAK zorunda bırakılıyor? Neden hep tedirgin, hep endişeli yaşamak zorunda bırakılıyor?

Sizi bilmem ama…

Türkiye’deki kadının hayatı, başlığımız gibi…

HAYAT ve ÖZGÜRLÜK arasında, kocaman bir SIKIŞIKLIK ! Her iki tarafa da aynı uzaklıkta duran kadının, BİRAZ hayattan ve AZ BİRAZ da özgürlükten alarak açlığını bastırdığı, kocaman bir SIKIŞIKLIK !

Sanırım, kadının Türkiye’si, Cemal Süreyya’nın dediği gibi…


Dökmeye niyetim yok içimi…
Zor sığdırdım zaten…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ