Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Kadın İstihdamını Artıracak Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı

Kadın İstihdamını Artıracak Pozitif Ayrımcılık Yapılmalı
  • 06.03.2020
  • 133 kez okundu

Milletvekili Şahin, Türkiye nüfusunun ve seçmenlerin yarısını oluşturan kadınların çalışma hayatında eşit koşullarda yer alamadığına vurgu yaptı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Meclisin önceki günkü oturumunda yaptığı konuşmada, kadın sorunlarını gündeme getirdi. Milletvekili Şahin, konuşmasında, Türkiye nüfusunun ve seçmenlerin yarısını oluşturan kadınların çalışma hayatında eşit koşullarda yer alamadığına dikkat çekti, kadın istihdamını artıracak pozitif ayrımcılık yapılmasının önemine vurgu yaptı.
Kadınlar toplumsal yaşamın her alanında güçlendirilmeli
Kadınların eğitimde, siyasette, istihdamda eşitsizliğe, ayrımcılığa ve adaletsizliğe uğradığını söyleyen Milletvekili Şahin, bunun temelinin, kadına yönelik ayrımcı söylemler olduğunu bildirdi ve “Eşitliğe inanmıyorsunuz, ‘Kadın evin süsü’, ‘Kadınlar iş aradığı için erkekler işsiz kalıyor’ gibi birçok söylemle bunu açıkça dile getiriyorsunuz. Bunun sonucu kadınlara şiddet, işsizlik ve yoksulluk olarak geri dönüyor. Ülkemizin potansiyel büyümesinin önemli bileşenlerinden birisi olan istihdam oranının artırılması için kadın istihdamı özel önem taşımaktadır. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımının OECD ortalamasına yükselmesi hâlinde millî gelirde yüzde 20 artış sağlanacağı ifade edilmektedir. Bu anlamda, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme süreci için nüfusun yarısını oluşturan kadınların başta çalışma hayatı olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında güçlendirilmesi ve eşit temsili gereklidir. Türkiye’de çalışma çağındaki nüfusun içerisinde iş gücüne katılabilen kesimin büyük çoğunluğu erkeklerden oluşmaktadır. Türkiye nüfusunun ve seçmenlerin yarısını oluşturan kadınlar çalışma hayatında eşit koşullarda yer alamamakta, arasa dahi iş bulamamaktadır” dedi.
Kadınlar kararlı uygulamalar bekliyor
Kadınlarla ilgili istihdamda görülen tablonun vahim durumda olduğunu söyleyen Milletvekili Şahin, konuşmasında şunlara yer verdi: “31 milyon çalışabilir kadın içerisinde 2 milyonu işsiz, 4 milyonu sigortasız, 20 milyonu ise iş gücü piyasasının dışındadır. Bu veriler, devletin sosyal devlet olmaktan, yoksulluğu giderici politikalar üretmekten ve herkesin insanca yaşayabileceği bir refah düzeyini sağlamaktan ne kadar uzak olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Belediyeler ücretsiz kreş ve yaşlvı bakım hizmetlerini artırmalı, kadınlara verilen doğum izni gibi sosyal haklar babalara da tanınmalı ve bu izinlerin kullanılmasını teşvik edici politikalar geliştirilmelidir. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde de belirtildiği üzere, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığa son verilmelidir. Uluslararası sözleşmeler ve iç mevzuatlarımızdaki düzenlemelerin uygulamaları sorunludur. Evet, yeni mevzuatlar gerekli ancak mevcudun uygulanmasında Hükûmet kararlı ve tavizsiz davranmak zorundadır. Uygulamaların ciddi takibi yok, müeyyidesi de yok. İstanbul Sözleşmesi’nin bile yeniden gözden geçirilmesi, dönüştürülmesi konuşuluyor. Kadınlar kâğıt üstünde kalan söylemleri değil; tavizsiz, kararlı uygulamalar bekliyor, samimiyet bekliyor; eşit, özgür birey olarak yaşamak istiyor.
Tüm parti gruplarının kadının istihdamdaki etkinliğini artıracak pozitif ayrımcılık göstermesi ümidiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ