Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kadına Yönelik Ayrımcılığın, Hakim Eliyle Yargıya Taşınması

Kadına Yönelik Ayrımcılığın,  Hakim Eliyle Yargıya Taşınması
  • 31.05.2019
  • 725 kez okundu

Hatay Barosu üyesi Kadın Avukatlar, İstanbul’daki “Hakim-Avukat” olayını yorumladı:

Hatay Barosu bünyesindeki TÜBAKKOM üyesi Avukatlar adına kaleme alınan açıklamada, iki gün önce İstanbul’daki bir duruşma sırasında bir hakimin, mini etek giydiğini belirttiği bayan Avukatın etek ölçüsünü tutanağa aldırması olayının, kadına yönelik ayrımcılığın hakim eliyle yargıya taşınması olarak değerlendirildi. Hatay Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Av. Melahat Yılmazlar Kahramanoğulları imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:
“İstanbul Anadolu Adliye’sinde görev yapan 2.İş Mahkemesi Hâkim’inin, önceki gün tüm yetki ve insani sınırlarını aşarak, duruşma esnasında, Kadın Meslektaşımız Av. Tuğçe Çetin’in etek boyuna ilişkin, taraf vekilleri ve huzurda bulunanların beyanlarını aldığını, meslektaşımızın o esnada etek boyu fotoğrafının çekilmesini talep ettiğini ve yazı işleri müdürünü çağırarak, sözde fiili durumu gerçekte ise tacizini tutanağa geçirdiğini hayretle öğrenmiş bulunmaktayız.
Hâkimin bu tavrı, kadına yönelik ayrımcılığın Hâkim aracılığıyla yargıya yansımasıdır. Bu hukuka aykırı davranış ve tutum hâkimlik mesleğine, hâkimlik etiğine aykırıdır. Kürsüden kadın meslektaşımıza yönelen bu tavır, açık bir Taciz ve Şiddet’tir. Meslektaşımızın, insanlık ve kadınlık onurunu kıran bu davranış, aynı zamanda mesleğimize yönelik bir saldırıdır.
TÜBAKKOM olarak, yaşanan bu durumu en ağır şekilde kınıyor, kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi mücadelemizi yargıda da sürdüreceğimizi, sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyor, ilgili Hâkim hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca soruşturma başlatılmasını yeterli bulmayıp, daha önce de avukatlara karşı uygunsuz tavırlar sergileyen bu Hâkimin derhal görevinden tedbiren el çektirilmesini talep ediyoruz.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ