Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kadınlar Günü Mesajları

Kadınlar Günü Mesajları
  • 09.03.2020
  • 15.848 kez okundu

Vali Doğan’dan “Kadınlar Günü” Mesajı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan’ın, mesajı şöyle:
“1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından, kadınlara ekonomik ve sosyal alanda eşit hakların tanınmasından bu yana, 8 Mart, ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaktadır. ‘Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı iyi davrananlarınızdır’ diyen Peygamber Efendimiz, kadına verilmesi gereken değeri açık ve net olarak ortaya koyuyor aslında.
Kadınlarımıza müteşekkir olduğumuz bir husus da, milletimizin içinde bulunduğu bu kritik dönemde, Şehit annelerimizin ve Şehitlerimizin eşlerinin gösterdikleri metanetli duruşlarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyadaki gelişmiş birçok ülkeden önce Türk kadınına ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nı vermiş, kadınlarımıza verdiği önemi de ‘Ey Kahraman Türk Kadını! Sen, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ diyerek göstermiştir.
‘Evladım anasız büyür de, vatansız büyüyemez’ diyen ve beşikteki bebeğini bırakıp cepheye koşan Nene Hatun’u, dünyanın ilk kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen’i, İstiklal Mücadelesi’nde yaralanmasına rağmen mücadeleyi bırakmayan Kara Fatma’yı ve Şehit Yarbay Songül Yakut, Şehit Başkomiser Zeynep Sağır, Şehit Komiser Yardımcısı Gülşah Güler olmak üzere adını sayamadığım bütün kadın şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Savaş’tan “Kadınlar Günü” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ mesajı yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Kadınlar; sevgi, fedakârlık ve hoşgörünün simgesidirler. Varlıklarıyla, hayatımızın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sevgi ve hoşgörü ile yetiştirdikleri nesillerle de geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Unutulmamalıdır ki, çocukların ilk eğitimcileri kadınlardır. Kadınların ihmal edildiği bir toplum, varlığını sağlıklı bir şekilde sürdüremez. Hayatımızın her anında bizleri onurlandıran, bizleri eğiten, yetiştiren, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, fedakâr kadınlarımızın hayatımızdaki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir.
Kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği, şiddet ve fırsat eşitsizliği sorunlarının ortadan kaldırıldığı, mutlu aile, mutlu yaşam ve mutlu toplum dileğiyle, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

CHP’de “Kadınlar Günü”
İl Başkan Vekili: KADIN…
Prof. Dr. Sibel Hakverdi: “kadınlar, Daima Özveri Ve Sevginin Kaynağı Olmuştur”
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Hatay CHP İl Başkanlığı’na vekalet eden İl Yöneticisi Prof. Dr. Sibel Hakverdi, kadınların daima özveri ve sevginin kaynağı olduğunu kaydederek, “8 Mart Kadınlar Günü’nü kutladı.
CHP’nin Kadın İl Başkan Vekili Prof. Dr. Hakverdi’nin mesajı şöyle:
“Medeniyetlerin gelişmesinde ve ilerlemesinde büyük katkı sağlayan kadınlar, topluma katkılarını, tarihte kazanmış olduğu zaferlerle kanıtlamıştır. Kadınlar, daima özveri ve sevginin kaynağı olmuştur. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, gerçek anlamda siyasi, sosyal ve ekonomik olarak kadının eşitliğe kavuşmasının bir mücadelesidir.
Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş mücadeleler veren Türk kadını, büyük bir özveri ve hassasiyetle, dün olduğu gibi bugün de sağlıklı, mutlu ve güzelliklerle dolu gelişmiş bir toplum olmanın mihenk taşı olma özelliğini koruyarak, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyacaktır. Artık biz Türk kadınları olarak da, her zamankinden daha güçlü ve ülkemizin yönetimi ve geleceğinde daha fazla söz sahibi olma yolunda mücadeleye devam edeceğiz.
Bu duygularımla, hayatın her alanını güzelleştiren ve dünyanın daha yaşanacak bir hal almasını sağlayan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

ÇYDD’den “Kadınlar Günü” Mesajı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi Başkanı Gülfer Öztürk Güler, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mesajında; kadınları ikinci sınıf gören, onları kafes arkasına sokan, erkeğin kölesi kabul eden, kadını sadece evde kocasına ve çocuklarına hizmet etmekle yükümlü kabul eden anlayışın ülkemizde giderek güçlendiğini görmekten büyük üzüntü duyduklarını kaydetti.
ÇYDD Şube Başkanı Öztürk, buna karşı gereken tepkinin ise yeterince gösterilmediğini de üzülerek gözlemlediklerinin altını çizerek, “Bilinmelidir ki, kadın hakları ile insan hakları, insanca yaşama ve bireyi devlete karşı koruyan yurttaşlık hakları iç içedir” dedi.
ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler’in “Kadınlar Günü” mesajı şöyle:
“Özellikle son yıllarda, erkek egemen toplum anlayışı gereği, erkeklerin yönlendirmesi ile kadınlarımız, çağ dışı bir anlayışa ve yaşantıya doğru hızla sürüklenmek istenmekte, yürürlüğe konulan yasalara rağmen kadına karşı şiddet ve töre cinayetleri ise giderek artmaktadır. Ve ne yazık ki, buna karşı kadınlarımız suskun kalmakta, kendilerini çağdışı bir yaşama ve dünya görüşüne iten zihniyete karşı yeterince tavır koyamamakta ve bunun sonucu olarak da ezilmişliğe, karanlığa itilmeye razı olmuş bir görünümün sergilenmesine neden olmaktadırlar.
Cumhuriyetle birlikte, kadını, erkeğin kölesi olarak gören anlayışın yerini kadın-erkek eşitliği ilkesi almış ve böylece, kadının toplumun en güçlü öğesi olduğu anlayışı yasal olarak da benimsenmişti.
Birçok batı ülkesinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmazken, 3 Nisan 1930 tarihinde Belediye seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise milletvekili dâhil tüm seçimlerde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Genç Türkiye Cumhuriyeti, dünyaya örnek olmuştu. Bu husus dahi, Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının kadına verdikleri değerin ve çağdaşlaşmada kadının ne denli önemli olduğu bilincinde olduklarının açık kanıtıdır.
Ama ne yazık ki ülkemizde, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden geçen 84 yıl gibi uzunca bir süreye karşın, ileriye değil geriye doğru bir gidişin ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır. Bu nedenle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınlarımızı haklarına sahip çıkmaya ve kendilerine ikinci sınıf birey muamelesi yapmak isteyenlere karşı tek vücut olarak karşı durmaya çağırıyoruz.
Her konuda olduğu gibi bu konuda da başarının yolunun, çağdaş eğitimden geçtiği gerçeğini anımsatarak; Okumak, okutmak ve özellikle kız çocuklarımızı çağdaş eğitim olanağından yararlandırmak suretiyle, kadınlarımızın her konuda erkeklerle eşit düzeye gelebilecekleri inancında olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha yineleyerek, gelecek yıllarda, kadınlarımızı, tüm haklarına kavuşmuş ve mutlulukları gözlerinden okunur bir şekilde görmek beklentisiyle, Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, toplumun temel taşını oluşturan kadınlarımıza, aydınlık gelecekler diliyoruz.”

GÖK: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kahraman Türk Kadınlarına ithaf ediyoruz!
AK Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, 8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajında, bu günü, kahraman tür kadınlarına ithaf ettiklerini bildirdi. AK Parti Hatay İl Kadın Kolu Başkanı Sara Gök’ün mesajı özetle şöyle:
“Yüz yıldır devam eden vatan mücadelemizi sürdürürken, kimi zaman ülke içinde, kimi zaman sınırın ötesinde, kimi zaman kamu görevinde ve kimi zaman da şehirlerimizin meydanlarında Şehit düşen kahramanlarımız, geride, her şehrimizde, şehadetin anıtını ve her hanede aziz anılarını bırakmıştır. Vatan evlatları, bu topraklar uğruna Şehit düştüğünde, onlara duyduğumuz derin minnetin ardında hepimiz tarifsiz bir acı hisseder, düşünmekten kaçamadığımız o ağır hal ile Şehitlerimizin aileleri, anneleri, kardeşleri, eşleri, çocukları gözümüzün önüne gelir. Ancak şehadetin kutsiyeti ile teskin olabilirken; evladını, eşini, babasını, kardeşini ebediyete gönderen Şehit ailelerin imtihanı, artık hepimizin imtihanı olur ve kahramanlarımızın artlarında bıraktığı aileleri de hepimizin en büyük emaneti haline gelir.
AK Parti Kadın Kolları olarak, bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kahraman Türk Kadınlarına ithaf ediyoruz. Kahraman kadınlarımız ve tüm Şehitlerimiz adına 1987’ye göndereceğimiz mesajlarla, güllerimizi Şehitlerimize ve Askerlerimize göndererek, TSK Güçlendirme Vakfı’nda gül bahçemizi oluşturuyoruz. Kahraman Türk Kadınları asla bitmeyecek. Şehadetleriyle topraklarımızı bizlere vatan kılan, geleceğimizin emniyet içinde olmasını temin eden, ülkemizi her türlü terör belasından beri tutan aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi minnet ve hürmetle anıyoruz.”

TKGV’den “Kadınlar Günü” kutlaması
Kısa adı TKGV olan Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı’nın Hatay Şube Başkanlığı, bir mesajla Kadınlar Günü’nü kutladı. TKGV Hatay Şube Başkanlığı’na kısa bir süre önce seçilen emekli eğitimci Kadriye Umaroğlu, mesajında şunları kaydetti:
“Kadınlar, toplumu ileri götüren, sosyal dinamiğin temel kaynağıdır. Kadın, annelik rolüyle, bu dinamizmle yeni nesillere şekil verendir. Bu nedenle kadına yapılan yatırım, aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için zemin hazırlamaktadır.
Günümüzde Türk kadını; sosyal, siyasi ve ekonomik hayatın her kademesinde yer almaktadır. Ancak kadının toplumdaki yeri ve önemi konusunda hala birtakım sorunların yaşandığını görmekteyiz. Aslında Türk kadını, tarih boyunca hayatın her alanında erkeğinin yanında her türlü güçlüğü paylaşmış, özellikle kurtuluş savaşı mücadelesinin her döneminde tarihten gelen sorumluluğu gereği bu kutsal savaşa destek vermiştir. ‘Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ diyen Atatürk’ün desteğiyle yürütülen çalışmalar sonucu, kadınlarımız, diğer ülkelerdeki hemcinslerine göre oldukça ileri bir konum elde etmişlerdir.
Atatürk diyor ki, ‘Ey Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın.’
Her ne kadar günümüzde artık Türk kadını, sosyal hayat içinde aktif rol almakta, çalışan ve üreten kadınların sayısı hızla artmaktadır.
Toplum dinamiğini oluşturan; Öğretmenler, bilim kadınları, hukukçular, sanatçılar, diplomatlar, doktorlar, siyasetçiler arasında hızla yükselerek hak ettikleri yere ulaşma gayreti içinde olsalar da, ne yazık ki hala kadına şiddet, kadın istismarı, kadın tacizleri, kadın cinayetleri, kadının eğitimsiz bırakılması, küçük yaşta evlilik gibi sorunlar yüreğimizi kanatmaya devam etmektedir. Oysa ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diyen bir medeniyetten geliyor olmamız ile bugün kadına yöneltilen şiddete dair aldığımız üzücü haberler arasında kabul edilemez bir çelişki vardır.
Bu özel günde, kadınlarımızın sorunlarından çok başarılarını ve sevinçlerini konuşacağımız nice 8 Martlara erişmek ümidiyle, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” -Haber Merkezi-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ