Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“Kadınlar Günü” mesajları

“Kadınlar Günü” mesajları
  • 08.03.2019
  • 801 kez okundu

Vali Doğan’dan “Kadınlar Günü” Mesajı
Vali Rahmi Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan, 1977’den bu yana farkındalık oluşturması adına tüm dünyada 8 Mart’ın “Kadınlar Günü” olarak kutlandığını hatırlatarak, mesajında özetle şöyle dedi:
“Toplumun yapı taşı aile kurumunun anneleri olan kadınlarımız, son yıllarda giderek artan bir şekilde sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda yer alarak toplumsal hayatta daha aktif rol oynamaya başlamıştır.
Bugün kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun, hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken kadına yönelik şiddet asla tasvip edilemez.
Yalnızca bizim ülkemizde değil, ne yazık ki bütün dünyada benzer bir durum arz eden ve yapılan yasal düzenlemeler, alınan adli tedbirler ve güvenlik önlemlerine rağmen devam eden kadına yönelik şiddetin son bulması için toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düşmektedir.
Bu düşüncelerle, Şehit ve Gazi yakını kadınlarımız başta olmak üzere; sevginin, fedakârlığın, vakarın sembolü olan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Savaş’tan Kadınlar Günü Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş, mesajında, toplumun temel direği kadınların hayatımızdaki yeri ve önemine değinirken, yaşamın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı ve üretkenliği temsil eden huzurlu ve sağlıklı bir toplumun oluşmasında kadınların temel taşı olduğuna vurgu yaptı.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, ülkenin gelişmesinde ve çağdaş düzeye ulaşmasında kadınların önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Millet olarak; tarihimizle, değerlerimizle, toplumsal ve sosyal yapımızla, hemşehrilerimizin rengine, ırkına, mezhebine, diline, dinine, inancına ve cinsiyetine göre asla ayrımcılık yapmayan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Kadınlarımızın, hayatın tüm alanlarında etkin bir şekilde var olmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek hepimizin sorumluluğudur.
Memleketimizin; üreten, çalışan, vazgeçmeyip başaran, emeğiyle değer yaratıp yarınlara katan, sevgi dolu yürekleri ve fedakârlıklarıyla dünyayı güzelleştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”

Güzelmansur’dan Kadınlar Günü Mesajı
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Bir toplumda kadınlar özgür, eşit ve güçlü kılınmadıkça, o toplum, demokratikleşme ve çağdaşlaşma hedefine ulaşamaz” dedi.
8 Mart’ın, kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin simgesel tarihi olduğunu belirten Güzelmansur, sözlerine şöyle devam etti:
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün engin ve eşsiz öngörüsü sayesinde, ülkemizde kadınlar, yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda girecek yasal haklara birçok dünya ülkesinden önce kavuştu. Çünkü Atatürk, güçlü bir milletin, kadınların her alanda yükselmesini sağlamakla mümkün olacağının farkındaydı. Bugün de toplumumuzdaki her bireyin bu bilince sahip olması, bu şiarla hareket etmesi ülkemizin demokratikleşme ve çağdaşlaşma hedefine giden yolu kısaltacaktır.
Emekleri, bilgileri, yaratıcılıkları ve fedakârlıklarıyla hayatımızın her alanına güç ve değer katan tüm kadınlarımıza şükranlarımı sunuyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

ÇYDD’den “Kadınlar Günü” Mesajı
ÇYDD Antakya Şubesi Başkanı Gülfer Öztürk Güler, kadın ve insan haklarının iç içe olduğunu hatırlatarak, ülkemizde, özellikle kadın egemen bir anlayışla, kadınların çağdışı bir anlayışa sürüklenmek istenildiğini savundu.
ÇYDD Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler’in “ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” mesajı şöyle:
“Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı bu günde; Kadınlarımızı ikinci sınıf gören, onları kafes arkasına sokan, erkeğin kölesi kabul eden, kadını sadece evde kocasına ve çocuklarına hizmet etmekle yükümlü kabul eden anlayışın ülkemizde giderek güçlendiğini, buna karşı gereken tepkinin ise yeterince gösterilmediğini üzülerek görüyor ve izliyoruz. Bilinmelidir ki, kadın hakları ile insan hakları, insanca yaşama ve bireyi devlete karşı koruyan yurttaşlık hakları iç içedir.
Özellikle son yıllarda, erkek egemen toplum anlayışı gereği, erkeklerin yönlendirmesi ile kadınlarımız çağ dışı bir anlayışa ve yaşantıya doğru hızla sürüklenmek istenmekte, yürürlüğe konulan yasalara rağmen, kadına karşı şiddet ve töre cinayetleri ise giderek artmaktadır. Ve ne yazık ki, buna karşı kadınlarımız suskun kalmakta, kendilerini çağdışı bir yaşama ve dünya görüşüne iten zihniyete karşı yeterince tavır koyamamakta ve bunun sonucu olarak da ezilmişliğe, karanlığa itilmeye razı olmuş bir görünümün sergilenmesine neden olmaktadırlar
Cumhuriyetle birlikte, kadını, erkeğin kölesi olarak gören anlayışın yerini, kadın-erkek eşitliği ilkesi almış ve böylece, kadının toplumun en güçlü öğesi olduğu anlayışı yasal olarak da benimsenmişti.
Birçok batı ülkesinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmazken, 3 Nisan 1930 tarihinde Belediye seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise Milletvekili dâhil tüm seçimlerde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Genç Türkiye Cumhuriyeti dünyaya örnek olmuştu.
Bu husus dahi; Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının, kadına verdikleri değerin ve çağdaşlaşmada kadının ne denli önemli olduğunun bilincinde olduklarının açık kanıtıdır. Ama ne yazık ki ülkemizde, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden geçen 84 yıl gibi uzunca bir süreye karşın, ileriye değil geriye doğru bir gidişin ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır.
Bu nedenle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınlarımızı haklarına sahip çıkmaya, kendilerine ikinci sınıf birey muamelesi yapmak isteyenlere karşı tek vücut olarak karşı durmaya çağırıyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da başarı yolunun çağdaş eğitimden geçtiği gerçeğini anımsatarak; Okumak, okutmak ve özellikle kız çocuklarımızı çağdaş eğitim olanağından yararlandırmak suretiyle, kadınlarımızın her konuda erkeklerle eşit düzeye gelebilecekleri inancında olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha yineleyerek, gelecek yıllarda kadınlarımızı tüm haklarına kavuşmuş ve mutlulukları gözlerinden okunur bir şekilde görmek beklentisiyle Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, toplumun temel taşını oluşturan kadınlarımıza, aydınlık gelecekler diliyoruz.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ