Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

Kadınlar Hakları İçin Sokaktaydı

Kadınlar Hakları İçin Sokaktaydı
  • 27.11.2020
  • 1.244 kez okundu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de “Haklarımız, hayatlarımız ve birbirimiz için” diyerek sokaklara indi.
Antakya’da Kadınlar, “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü”nün çağrısıyla Köprübaşı’nda bir araya geldi. “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan asla vazgeçmiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Eşit ve özgür yaşamak istiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Gülistan Doku nerede?” dövizleri taşındı.
Pandemi koşullarında mor maskeleriyle alanları dolduran kadınlar, sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganları attı.
Kazanımlar yok edilmek isteniyor …
Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü adına açıklamayı yapan Mutlu Aymaz, pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarının yok edilmek istendiğini, buna izin vermeyeceklerini, hayatlarından ve haklarından asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Aymaz sözlerinin devamında şunları kaydetti: “İlimizde Artan kadına yönelik şiddet ve cinayetler kadın mücadelesinin gerçekliğini ve ortak mücadele hattının önemini bir kez daha göstermiştir. Kadına yönelik şiddeti durdurmak için neler yapılabileceği üzerine fikirlerinizi sunmak ve yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet eşitliği için yapmadı gerekenleri hatırlatmak ve harekete geçirmek için 2019 Ağustos ayından beri büyükşehir belediyesinden talep ettiğiniz görüşme hala gerçekleşmiş değildir. Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz: Bizimle görüşmek için daha kaç kadının öldürülmesini bekliyorsunuz?”
Mutlu Aymaz, yaşamın her alanında kadın mücadelesini büyütme çağrısı yaparak sözlerini sonlandırdı.
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ