Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kadınlar ‘harekete geçti’

Kadınlar ‘harekete geçti’
  • 15.07.2020
  • 8.972 kez okundu

Antakya Mor Dayanışma, “Harekete Geç” kampanyası başlattı. Bu konuda yapılan açıklamada, “Kadınları şiddet, işsizlik, yoksulluk kıskacında bırakan düzene karşı isyandayız! Harekete geçiyoruz” denildi.

Son açıklamasında, “2020’nin ilk 6 ayında, en az 152 kadın, erkekler tarafından katledildi ve 88 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu” tespitinde duran Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği, “Kadınlar, erkek egemen zihniyetten beslenen iktidar ve toplum yapısı karşısında, her gün artan kadına cinayetlerine ve çocuk istismarına karşı ‘yaşamak istiyoruz’ çığlığını yükseltiyor” dedi.
Kadın işsizliği, istihdamı ve cinayetleri başlıklarında ülke tablosuna dair bilgiler paylaşan, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine işaret eden Mor Dayanışma, biriken beklentiler konusunda “Harekete Geç” kampanyası başlattıklarını dile getirdi ve şu bilgiyi verdi:
“Bu amaçla başlattığımız ‘Harekete Geç’ kampanyamız kapsamında; mahallelerde kadın meclislerimizi kurmaya, erkek şiddetine, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı yerel yönetimlerde itici güç ve karar mekanizması olacak kadın politikalarını uygulamaya ve uygulatmaya, Bekçi Yasası ile mahallerimize ve özel hayatımıza yönelik keyfi uygulamalara ses çıkarmaya, işsizlik ve yoksulluk kıskacına karşı gelmek ve kadınları, çocukları hiçe sayan ekonomi politikalarına müdahale etmek için kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyor, tüm kadınları harekete geçmeye davet ediyoruz.”
Antakya’daki kadınlar olarak, “Harekete Geç” kampanyası kapsamında bir video ve bir park buluşması gerçekleştirdiklerini ifade eden Antakya Mor Dayanışma Kadın Derneği, doğa yürüyüşleri ve duvar boyamaları etkinlikleriyle de bu çalışmaları genele yaymaya devam edeceklerinin altını çizdi. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ