Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kadınlar tek ses, tek yürek

Kadınlar tek ses, tek yürek
  • 29.08.2019
  • 2.101 kez okundu

İskenderun’da, Türk Kadınlar Birliği’nin (TKB) öncülüğünde bir araya gelen çeşitli kuruluşların kadın temsilcileri, “tek ses, tek yürek” kadına şiddeti kınadı. Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şubesi’nin düzenlediği “kadına şiddete hayır” basın açıklamasına, İskenderun’da şubesi olan; Anneler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çevre Derneği, UCİM Hatay, CHP Kadın Kolları, CHP İskenderun Meclis üyeleri, İYİ Parti Kadın Kolları, MHP Kadın Kolları, Eğitim İş, Arsuz eski Belediye Başkanı Nazim Culha ve vatandaşlar katıldı.
Basın açıklaması, “kadına şiddete hayır” sloganıyla bitti.
Verilen mesajlardan özet şöyle:
“Kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve bununla ilgili mücadeleye dair İstanbul Sözleşmesi, 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye, Avrupa Konseyi’nin hazırladığı bu sözleşmenin ilk imzacısıdır. Kadına yönelik şiddet; ister kamusal ister özel alanda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik acı veya ıstırap veren veya verebilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem veya bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına gelen ve bir insan hakları ihlali ve kadınlara yönelik ayrımcılığın bir biçimi olarak anlaşılır.
Devletin tüm yetkilileri ve kuruluşları tarafından benimsenecek, toplumsal cinsiyete duyarlı, kapsayıcı ve eşgüdümlü politikalar geliştirilerek, kadına yönelik her türlü şiddet ve ev içi şiddetle mücadeleye dair önleyici tedbirler ve politikalar yürürlüğe bir an evvel konulmalıdır. Kadınlara yönelik şiddet, insan hakkı ihlali ve ayrımcılığıdır.”
Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şubesi açıklamasının son bölümünde, etkinliğe destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür edildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ