Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Kadınlara destek baro yönetimlerinden…

Kadınlara destek baro yönetimlerinden…
  • 17.05.2021
  • 204 kez okundu

Hatay Barosu Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın’ın da aralarında olduğu 78 Baro Başkanı, ortak bir açıklama yaparak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının kadınları korumasız bırakacağını belirtti. Açıklamada, kararın geri alınması çağrısı da yapıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açılmasının 10’uncu yılı… 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan sözleşmeyi imzalayan ilk ülke olan Türkiye, 20 Mart’ta sözleşmeden çekildiğini duyururken, Hatay ve diğer illerdeki kadın örgütleri, hükümetin, bu kararla beraber “kadına karşı şiddetle mücadeleden” vazgeçtiği görüşünde.
Toplumsal cinsiyet temelli her türlü şiddete karşı olan “İstanbul Sözleşmesi,” şiddet sorununa dair bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı uluslararası sözleşme olarak biliniyor. Sözleşme, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadele yöntemlerine ilişkin taraf ülkelere yükümlülükler getiriyor.
Kadınların bu konudaki mücadelesine ve Sözleşme’nin getirdiği haklara sahip çıkan, aralarında Hatay Barosu’nun da olduğu 78 Baro Yönetimi, ortak bir açıklama yaptı. Baro Başkanları, İstanbul Sözleşmesi’nin kabulünün 10. yıldönümü nedeniyle yaptıkları “İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” başlıklı açıklamalarında, sözleşmenin yürürlükte olduğuna vurgu yaptılar ve “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi, hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dediler.
-SUSMAYACAĞIZ-
Bu konuda konuşan Hatay’dan bir kadın aktivist şunları söyledi:
“Kadınları korumasız bırakacak çekilme kararının geri alınması için herkesin bir çabası var. Çağrılar da bu yönde ama… Ankara’nın Anadolu’ya yönelik sağır hali yeni değil. Kadınlar ise bu sağır halinin en büyük kurbanları. Ancak daha fazla kurban vermeme adına mücadelemiz devam edecek. Susmayacağız, geri çekilmeyeceğiz, haykırmaya devam edeceğiz.”  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ