Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kadınlardan Mor Çemberi

Kadınlardan Mor Çemberi
  • 22.05.2020
  • 229 kez okundu

Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına tepki gösterildi

İlimiz Defne ilçesinde, önceki gün bir grup kadın, ilçe merkezindeki Uğur Mumcu Alanı’nda toplandı ve kadına şiddet ile çocuk istismarına karşı tepkilerini gösterdi. Ellerinde bez pankart ve dövizler olduğu halde Uğur Mumcu Anıt Alanı’nda toplanan bir grup kadın adına kaleme alınan açıklamada, “Çocuk istismarının affı olmaz” pankartı ve “Çocuk tanımını değiştiremezsiniz” mesajı verildi, “Evlilikle istismarı aklayamazsınız” denildi.
“Erkek şiddetine karşı 6284’ü uygula” dövizleri açılan etkinlikte Platform adına konuşan Mutlu Aymaz, çocuk istismarının affının olmayacağını belirterek, erkek şiddetine karşı 6284’ün uygulanmasını istedi ve özetle şöyle dedi:
“Bir kerelik af diyerek, bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacak. Aralanan bu kapı, kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek. Bu yasa bizlere diyor ki, ’15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz edildi ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur’… Ancak evliliklerde dahi, partnerin rızası yoksa böylesi bir davranış amasız ve fakatsız tecavüzdür. Evlilikle veya kocası olmasıyla tecavüzü görmezden gelemezsiniz.
Bu yasa tasarısı kimi koruyor, kimi cezalandırıyor? Tasarı, tecavüzcüleri koruyor, cinsel istismara uğratılmış çocukları cezalandırıyor. Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına getiriyor.
Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3’üncü sırada. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Ve her geçen gün, televizyonda ve sosyal medyada çocuk istismarını açık açık savunanlar artıyor.
Evlenmek ya da çocuk yapmak çocukların değil, yetişkinlerin kendi rızalarıyla verebileceği kararlardır. Çocukların, çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz!
TCK’nın 104. Maddesi’ni hatırlatarak, 15 yaşında öpüşmenin ‘evlenmek istediği’anlamına gelmediğini belirtmek isteriz.
Tüm bunları görmezden gelenlerin geçirmek istediği yasa tasarısı, 13-14 yaşındaki kız çocuklarıyla yasal olmayan bir şekilde dini nikahla evlenen erkeklere af niteliğindedir.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ