Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,35 / Satış: 7,38
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Kahramanlar Kaybetmeye Mahkum Edildi

Kahramanlar Kaybetmeye Mahkum Edildi
  • 08.08.2020
  • 163 kez okundu

Şahin, sağlık çalışanlarının, temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmadığını vurguladı …

Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının, temel talepleri ve kronikleşen sorunları için bugüne kadar hiçbir adım atılmadığını söyledi, mağduriyetlerin devam ettiğini bildirdi ve kahramanların kaybetmeye mahkum edildiğine vurgu yaptı.
Döner sermaye ödemelerinde yaşanan adaletsizliklerle ilgili görüşlerini aktaran Şahin, salgın sürecinde sağlık çalışanlarının iki anlamda tarihe geçtiklerini söyledi ve “Birincisi canlarını verip şifa dağıttılar, ailelerinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak kahramanlık destanı yazdılar. İkincisi ise, önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde, temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetleri devam ettirildi” dedi.
Sağlık çalışanlarının alın terleri bir türlü karşılığını alamadı
Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunulduğunu, fakat aslında bu ödemelerin sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri olduğunu hatırlatan Şahin, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor. Ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar.
Bayram geldi, geçti ama bir türlü sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamadı. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hak etmiyorlar. Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal almıştır. Sağlık çalışanlarının ek ödeme için sabrı kalmadığı gibi, çalışma şevki de kırılmıştır.
Sağlık Bakanlığı çalışanla arasına set çekmeyi bırakmalı …
Sizin döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğunu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir. Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmelidir. Ya taban aylıklar yükseltilmeli, ya da döner sermayede sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır.
Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışanla arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ