Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kalem Tutmayan Eller Silah Tutacak

Kalem Tutmayan Eller Silah Tutacak
  • 19.11.2019
  • 704 kez okundu

Başkan Savaş, Suriyeli çocukların yaklaşık 3’te 1’inin okula gitmediğini söyledi ve gelecekteki tehlikeye dikkat çekti

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir yayın kuruluşunda yaptığı açıklamada, ilimizdeki Suriyeli çocukların yaklaşık 3’te 1’inin okula gitmediğini söyledi ve gelecekteki tehlikeye dikkat çekti. Başkan Savaş, “kalem tutmayan eller, ya eroin ya silah tutacak” dedi.
Bağımsız İnternet Gazetesi T24’te Gonca Tokyol’la röportajındaki açıklamalarda, Başkan Savaş; Hatay’da kişi başına düşen yıllık milli gelirin 8 bin dolardan 6 bin doların altına indiğini, hali hazırda çok da fazla olmayan iş imkanlarının nüfusun artmasıyla birlikte rekabete daha açık hale geldiğini, eğitim, sağlık, barınma gibi başlıklar hem ev sahibi hem de misafir nüfusa hizmet götürmeye çalışırken belediyenin kendisini kapasite üzerinde zorladığını söyledi, özellikle Suriyeli çocukların yaklaşık 3’te birinin ekonomik ya da başka sebeplere okula gidemediğini bildirdi ve şunlara değindi: “Şimdi nasıl bu çocuklar kalem tutamıyorsa, gelecekte ya esrar tutacak ya eroin tutacak ya silah tutacak. Bunları tutan eller de topluma huzur veren eller, zihinler olmayacak. Nasıl şimdi Ortadoğu’da birçok radikal insanla karşı karşıya kalıyoruz, ‘şucu, bucu’ diye insanları sayıyoruz, yarın burada da bunlar üreyecek. Kalem tutmayan, zihni dolu olmayan insanları herkes çekiştirip bir yere götürmek isteyecektir. O zaman bizim burası da radikal işlerin yapıldığı bölgelerden bir tanesi olacaktır.”
İsteğimiz, Suriyelilerin sağsalim, huzur içinde yurtlarına dönmeleri …
Hatay’ın bin yıllardır devam eden çok kültürlü yapısı ve Hataylıların büyük bir kısmının Suriyelilerle sahip olduğu akrabalık ilişkisi sayesinde 500 bine yakın ‘misafire’ yıllardır ev sahipliği yapmalarına rağmen kentte herhangi bir majör gerginlik yaşanmadığını belirten Savaş, şunlara vurgu yaptı: “Şu bir gerçek ki, bizim hepimizin isteği Suriye’de tez vakitte bir barış ortamı olsun, burada gurbette yaşayan, Suriye’den gelen kardeşlerimiz de kendi yurtlarına sağsalim huzur içinde dönsünler. Çünkü, misafir sayısı 500 bin civarında olunca birçok komplikasyonlar çıkıyor. Bir defa yaşam standartlarımız eşit değil, sosyokültürel yaşamımız eşit değil, örf adetlerimiz farklı. Öyle olunca birçok sosyolojik uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Bunların dışında da ekonomik kaygılar, barınma sorunları ön plana çıkıyor. 1 milyon 600 bin insanın parasıyla 2 milyon küsür insana bakıyorsunuz, bir evde 3 kişilik masraf edeceğinize 4 kişilik masraf yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu bir gün, 2 hafta, 5 hafta olur ama 8 yıl olması insanları biraz yıpratıyor. Bu sebepten biz bir an önce Suriye’de barışın hüküm sürmesini ve barışa katkı sağlaması gereken ülkelerin de sağlamasını bekliyoruz.”  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ