Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kampüs Cadıları

Kampüs Cadıları
  • 16.10.2020
  • 2.247 kez okundu

Akademik taciz, şiddet; cinsiyetçi eğitim devam ediyor..

Kendilerine MKÜ Kampüsü Cadıları adını veren grup, akademik alanda da taciz, kadına şiddet ve cinsiyetçi eğitimin devam ettiğini savunarak mücadelenin süreceğini duyurdu.
Server Büyükkeleş’in okuduğu basın açıklamasında; kadınların isyanını örgütlemek için yola çıkıldığı, patriyarkaya karşı mücadelenin kampüslerden yükseltildiği kaydedildi ve şöyle devam edildi:
“Karşımızda örgütlü olarak yürütülen kadın düşmanı politikalar, söylemler, hak ve kazanımlarımıza saldırılar devam ediyor. Kadın kimliğimizle dünyanın herhangi bir yerinde yaşamak zor ise üniversiteli bir kadın olarak bu coğrafyada yaşamak daha zor ve mücadele gerektiriyor. Üniversiteye gelirken çeşitli baskı mekanizmalarına maruz bırakıldığımız aile kurumundan çıkarak özgürlük alanımıza kavuşacağımızı düşünüyoruz. Karşılaştığımız ise daha fazla erkeklik, erillik ve cinsiyetçilik oluyor. Kaldığımız yurtlardan, kampüslerimize, amfilerimizden çalışmak zorunda bırakıldığımız işlere kadar erkek egemen, ırkçı, cinsiyetçi politikalar yeniden üretiliyor. Öğrenci yurtlarına giden yolların ışıklandırılmaması, üniversitelerde tacizi önleme birimlerinin olmayışı olanların ise işlemeyişi bize yönelen tehditlerin tesadüfi olamadığını gösteriyor. İktidar eliyle ölüyor, öldürülüyoruz.
Kampüs Cadıları olarak eğitimde devam eden cinsiyetçiliğe karşı evde ve kampüste mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Toplumsal cinsiyet eşitliği derslerinin zorunlu olmasını talep ediyoruz.
Üniversitelerde artan tacize, tecavüze karşı üniversitelerin içinde cinsel tacizi önleme birimlerden açılmasını ve var olan cinsel tacizi önleme birimlerinin ise toplumsal cinsiyet odaklı bakış açısıyla işlemesini talep ediyoruz. Akademi içindeki şiddeti önlemek için eşit bir akademi talep ediyoruz.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ