Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kamu Sen tepkili

Kamu Sen tepkili
  • 07.07.2020
  • 8.685 kez okundu

Enflasyon % 13, Memura Zam % 8…

ŞAHİN: Sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmıyor

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, yıllık resmi enflasyonun %13’lere dayandığı bir ortamda memur ve emeklileri % 8’lik zamma mahkûm etmenin, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmadığını bildirdi. Yazılı açıklamasında, TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıkladığını belirten Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hayrettin Şahin, şöyle devam etti:
“TÜİK, Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Haziran ayında TÜFE % 1,13 yükseldi. Yılın ilk yarısında enflasyon % 5,75 olurken, yıllık bazda % 12,62 olarak belirlendi. Buna göre memur ve emekliler, bu ay, % 1,75 oranında enflasyon farkı alacaklar. Kamu görevlilerinin maaşlarına yılın ikinci yarısı için de % 4 artış kararlaştırılmıştı. Enflasyon farkı da eklendiğinde, memurlar bu ay maaşlarını % 5,75 zamlı alacaklar.”
Haziran enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, “Yıllık resmî enflasyonun % 13’lere dayandığı bir ortamda, memur ve emeklileri % 8’lik zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor.
Toplu sözleşme sistemine geçildiğinden beri, yetkili konfederasyonun yürüttüğü maaş pazarlıkları sürekli hedeflenen enflasyon temeline dayandı, memurların ve emeklilerin alım gücün her yıl biraz daha azaldı. Her gün azalan gelirleriyle daha da borç batağına sürüklenen vatandaşlarımızı, böyle giderse büyük bir açmaz bekliyor.
Bu nedenle, vakit çok geç olmadan, ekonominin çarkları tamamen durmadan, tedbir alınması ve vatandaşlarımızın doğrudan desteklenmesi gerekiyor. Kamu çalışanları da bayram ikramiyesi almalıdır. İktidardan beklentimiz, sorunları acil çözmeleridir.” -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ