Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Kamu’da, Özel’de Kreş Açmalı…

Kamu’da, Özel’de Kreş Açmalı…
  • 27.09.2019
  • 592 kez okundu

CHP’nin Kadın Vekili Şahin, çalışan kadınların çocukları için KREŞ sorununa dikkat çekti:

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre, şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunlu olduğunu, hükümetin, hem kamu kurumlarında hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletme adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapması gerektiğini savundu.
CHP’nin kadın vekili, çalışan kadınların çocukları için kreş sorununu TBMM’ye taşıdı. CHP’li Vekil Suzan Şahin, TÜİK Aile Yapısı Araştırması’na göre 1 milyon 230 bin kadının, çocuklarına baktığı için işgücü piyasasına hiç giremediğini, 1 milyon 112 bin kadın da çocuk bakımı nedeniyle işten ayrıldığını ortaya koyduğunu belirterek şunları kaydetti:
“ILO’nun, 8 Mart dolayısıyla yaptığı araştırma, Türkiye’de kadınların %87’sinin çalışma hayatına katılma isteğine rağmen istihdam oranının %32,6’da kaldığı ve her 10 kadından 9’unun, bakım hizmetlerinin olmaması nedeniyle çocuklarına bakmak için herhangi bir işe giremediğini ortaya koymaktadır. Tüm bu verilerin ortaya koyduğu üzere, çocuğu olan kadınların iş hayatına girebilmelerinin önündeki en büyük engel, kreştir. Şirketlerin binde birinde kreş bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında, yarısından fazlasında kreş ve gündüz bakımevi yok.
Kadınların, ülke üretimine katılmasını istemeyip, evde oturtarak çocuk bakmasını isteyen AKP hükümeti, kamu kurumlarındaki kreşleri sudan sebeplerle kapatmakta, çalışan ve çocuk sahibi kadınları eve mahkum etmek istemektedir. Kanunlara karşı gelerek bünyesinde kreş açmayan firmalara da herhangi bir denetim yapmamakta, cezai yaptırım uygulamamaktadır. Bu, resmen, bilinçli olarak kadınları istihdamdan uzak tutma adına yapılan kadın düşmanı politikaların ürünüdür.”
CHP’li Şahin’in konuyla ilgili olarak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlamasını istediği sorular ise şöyle:
1. Türkiye’de kamu kurumlarında ve işyerlerinde kaç kreş bulunmaktadır? Hangi ilde kaç tane kreş vardır? Bu kreşlerin kapasitesi nedir?
2. 2002-2018 yılları arasında açılan ve kapatılan kreş sayısı nedir?
3. Özellikle kriz dönemlerinde işyerlerinde ilk kapatılan yerlerin kreşler olduğu iddia edilmektedir. Yasal zorunluluğa rağmen kriz gerekçesiyle kapatılan kreş sayısı nedir?
4. Kadın çalışanlar için yeterli sayıda kreş var mıdır?
5. Kreş hizmeti olmadığı için çocuk bakımı nedeniyle kaç kadın işten çıkarılmıştır?
6. Yasada belirtilen kreş ve gündüz bakımevi açma zorunluluğuna rağmen kreş açmayan işyerleri ve kamu kurumları denetlenmekte midir? Kreş açmayan işyerleri ve kamu kurumları için herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?
7. Eylem planlarında yer alan kadın istihdamının arttırılması yönünde sayılan hedefler içerisinde yeterli sayıda ve nitelikli kreş hizmeti sağlanması var mıdır? Bu konuda Bakanlığınızın çalışmaları nedir ve ne aşamadadır? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ