Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Kan verin hayat kurtarın

Kan verin hayat kurtarın
  • 04.12.2019
  • 818 kez okundu

Necmi Asfuroğlu A.L.’nin yarın düzenleyeceği kan bağış kampanyasına tüm vatandaşlar davet edildi

Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin “Kahraman Olmak Kanında Var” sloganı ile organize ettiği kan bağış kampanyasının yarın okul binasında, saat 10:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi, kan verip hayat kurtarmak isteyen tüm vatandaşlar davet edildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Hatay Şube Başkanlığı işbirliği ile Necmi Asfuroğlu Lisesi tarafından yürütülecek “Geleceğin Kan Bağışçıları Kazanımı” Projesi kapsamında, Kan Bağışı Kazanım Uzmanı İsmail Sade tarafından öğrencilere bilinçlendirme semineri verildi. Seminerde, kan bağışçılarına olan ihtiyacın her geçen gün arttığı ve bağışçı sayısının azalmakta olduğu vurgulanırken, hastaneye başvuran her 7 kişiden birinin kan nakline ihtiyacı olduğu, her iki saniyede 1 kişinin kan nakline ihtiyaç duyduğu ifade edildi.
Sade, konuşmasında, “En sık kan nakline ihtiyaç duyan kişiler aslında en çaresiz olanlardır. Bunlar: Prematüreler, kanser hastaları, Kalp Cerrahisi, Talasemi, travma, Organ Transplantı yapılacak hastalardır” dedi.
Sade ayrıca; kızların 4 ay, erkeklerin ise 3 ayda bir kan bağışlayabileceğini ve toplam 15 dakika sonunda yapılan bağışla 3 kişinin hayatının kurtarabileceğini söyledi. Sade, bu kapsamda 5 Aralık Perşembe günü tüm vatandaşların kan vermek ve hayat kurtarmak amacıyla Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’ndeki bu güzel etkinliğe katılmalarının önemini vurguladı, sadece 18 yaşını doldurmuş ve ölçülen hemoglobin değerleri normal seviyede olan vatandaşların kan bağışı yapabileceğini hatırlattı. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ