Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Kanserli Hastaya Başarılı Operasyon

Kanserli Hastaya  Başarılı Operasyon
  • 20.09.2019
  • 987 kez okundu

Hatay Devlet Hastanesinde yine bir İLK:

70 yaşlarındaki hastanın sağlık durumu çok iyi…

Hatay Devlet Hastanesi’nde yine bir ilk gerçekleştirildi. Kanser hastası olduğu belirlenen 70 yaşındaki bir hastaya başarılı bir operasyon uygulandı. Hastanın sağlık durumu çok iyi.
Hatay Devlet Hastanesi’nin Jinekolojik Onkoloji Polikliniği’ne, A.G. isimli 70 yaşındaki hastanın, dış genital dudaklarda mevcut kitle ile başvurduğunu belirten Hatay İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, süreçle ilgili şu bilgiyi paylaştı:
“Polikliniğimizin sorumlu Jinekolojik Onkoloji Doktoru Hülya Ayık Aydın tarafından yapılan muayene, tetkikler ve alınan Vulva Biyopsi sonucunda Vulva Kanseri tanısı alan hastamız, geçirdiği vulvektomi ve lenf nodu diseksiyonu operasyonu sonrası iyileşme sürecini tamamlayarak, sağlıklı bir şekilde hastanemizden taburcu edildi.
Adjuvan bir tedavi modalitesine de gerek kalmadan, kür şansı yakalayarak taburcu edilen A.G. isimli hastamız, ameliyat sonrası polikliniğimizde yapılan genel kontrollerinde, sağlık durumunun çok iyi olduğu gözlemlendi.
-Vulva Kanseri Nedir?-
Vulva kanseri, kadın üreme sistemine ait dış dokulardan kaynaklı nadir bir jinekolojik kanserdir. Vulva, yapısı itibariyle oldukça hassas bir bölgedir. Bu bölge de bazen sebepsiz ağrılar meydana gelebilir hatta kanser vakaları gözlemlenebilir. Birçok kadın hayatlarının bir dönemi boyunca vulva ağrısı ile karşı karşıya kalmıştır HPV virüsü, vulva kanseri riskini artıran etkenler arasında yer almaktadır. Tüm jinekolojik kanserlerde olduğu gibi vulva kanserinde de bu konuda eğitim almış jinekolojik onkolologların yeri büyüktür. Palyatif bakım dahil tedavinin tüm aşamalarında multidisipliner bir onkoloji ekibi ile birlikte yer almaktadırlar.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ