Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kansersiz yaşamak elimizde

Kansersiz yaşamak elimizde
  • 05.04.2017
  • 1.122 kez okundu

Kanserle mücadelede erken teşhisin önemi anlatılıyor

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Bayram Kerkez, kanserle mücadelede erken teşhisin önemine dikkat çekerken, sürekli ve düzenli taramalarla kanser vakalarının azaltılabileceğini, erken teşhisin mücadelede en etkin silah olduğunu söyledi.
HGC’de, Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda basın mensubunun katılımı ile gerçekleşen toplantıda konuşan Kerkez, şunları söyledi:
“Kanserden korunmak, kanser tedavisinden her zaman daha kolay ve ucuzdur. Vücuttaki dokulardan birine ait veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla meydana gelen kanser, çağımızın en önemli hastalıklarından biridir. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Kanser, dünya çapında artarak devam eden maddi ve manevi kayıplar yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Bu önemli sağlık sorununa kamuoyunun dikkatinin çekilmesi ve toplumun kansere yönelik bilincinin arttırılması amacıyla, Nisan ayının ilk haftası, ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ başlığı altında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, kanserle savaşa yönelik ilginin ve farkındalığın canlı tutulması yanı sıra, konu hakkında bilinçlendirme yapılması amaçlanmaktadır.”
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez, kanser belirtileriyle ilgili de şunları söyledi:
“Kanserin ön belirtileri; nedeni bilinmeyen şişlikler, sertlikler, vücudun çeşitli yerlerindeki ben ve siğillerdeki büyüme, renk değişikliği, kilo kaybı ve benzeri sebeplerdir. Bunun yanı sıra sigara, dengesiz beslenme, alkol kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, stres gibi faktörler de kansere neden olmaktadır. Kanserden korunmada etkenlerin ortadan kaldırılması önemli bir adım iken, erken teşhis de hastalıktan korunmada oldukça etkilidir.”
Halk Sağlığı Müdürü Kerkez, ilimizde, KETEM adıyla kanserle erken teşhis mücadelesi yürüten bir birimi olduğun, Hatay Devlet Hastanesi’ndeki bu birimin çok yönlü geliştirildiğini, il genelinde taramalar yapıldığını, kanserli vaka tedavilerinin de özenle yürütüldüğünü belirtikten sonra şöyle devam etti:
“İlimiz genelinde erken teşhis için önemli bir yere sahip olan Antakya, İskenderun ve Kırıkhan KETEM birimleri ücretsiz olarak rahim ağzı kanseri, mamografi ve bağırsak kanseri taramaları yaparak hizmet vermektedir. Kanserden korunmak kanser tedavisinden her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Kanserle ilgili bildiklerimizin artması, erken tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile artık kanserle mücadelede daha güçlüyüz. Bu yüzden diyoruz ki; KETEM birimlerimize giderek ücretsiz kanser taramalarınızı yaptırın. Kanser, önlenebilir bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarıcıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ