Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kanun Demiş de…Şehir’de yer kalmış mı?

Kanun Demiş de…Şehir’de yer kalmış mı?
  • 20.10.2020
  • 360 kez okundu

Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması, “Sıfır Atık” ve Çevre Dostu Bisikletli Ulaşım’ın yaygınlaştırılması için TBMM’ye sunulan yasa teklifi Çevre Komisyonu’nda kabul edilirken, Antakyalı için soru değişmedi…

Geçtiğimiz günlerde TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifinde dikkati çeken kısım, “Çevre Dostu Bisikletli Ulaşım”ın yaygınlaştırılması hedefi oldu. Hatırlanacağı gibi, bir dönem Antakya’nın Atatürk Caddesi için gündeme alınan bisiklet yolu uygulaması, kısa bir süre sonra proje içinden çıkartılmış, Arsuz-Samandağ arasında hizmete sokulan bisiklet yolu ise yetersizliği ve güvenlik açıkları noktasında eleştirilmişti. Mevcut uygulamalar a ilişkin konuşan vatandaşlar, kentteki yolların, araçlar için bile çok uygun olmadığı görüşünde.
-KOCAELİ’DE!-
Bu arada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS) kapsamında farklı noktalara kurulan 74 istasyondan bisiklet kiralayan vatandaşların memnuniyetini gündeme taşıyanlar ise, belediyelerin, Antakya özelinde ulaşıma alternatif yaratamamasının ciddi bir başarısızlık olduğunun altını çizdi.
-ELEŞTİRİ!-
Bu konuda düşüncelerini paylaşan bir Antakya Gazetesi okurunun söyledikleri ve beklentisi de şöyle:
“Yurt dışındaki insanların, Londra ya da New York gibi büyük şehirlerde bile bisikletleriyle yol alabilecekleri alanlara sahip olduğunu izlerken, kıskanmamak mümkün değil. Türkiye’de de birçok şehir bu konuda ciddi yatırım yapıyor. Çünkü pandemi de bize ‘alternatif yaşam formları yaratın’ dedi aslında. Bisiklet, bu alternatiflerden biri ama… Bunun için ne yerimiz, ne ufkumuz, ne de geliştirilen projelerimiz var.
Bir zamanlar Atatürk Caddesi için bir şeyler yapmışlardı, hatırlıyorum. Devamı mı? Gelmedi! Samandağ-Arsuz arasında var bir şeyler de! Hatta turistik bir yol diyorlar, yapılan için. Peki, o turistik yolun bisiklet alanı için kiralık bisiklet arayanlara cevabımız var mı? Bu konuda yatırım var mı? Yok! Denilen şu… Bisikletin varsa, git kullan, yoksa da git satın al!”  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ