Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Karadeniz’in enerjisine İSTE’den Katkı

Karadeniz’in enerjisine İSTE’den Katkı
  • 22.10.2020
  • 344 kez okundu

Karadeniz’deki doğalgaz keşfine işaret eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “Uzun yıllar ülkemize yetecek olan bu enerji kaynaklarının kullanımında, İSTE Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu gençlerimizin olacağını ümit ediyoruz” dedi.

Karadeniz’de, Türkiye tarihinin en zengin doğalgaz keşfinin ilan edilmesinin ardından, üniversitelerin ilgili bölümleri de kariyer planlaması yapan gençlerin odağına girdi. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yakup Kar, “Günümüzde, enerji ihtiyacı, fosil kökenli enerji kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu nedenle, petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünün önemi giderek artmaktadır. İSTE olarak, ülkemizin bu konuda ki yetişmiş, nitelikli iş gücünü karşılamak, temel amacımız” dedi.
İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ise şöyle konuştu:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yürütülen ve arka arkaya gelen yeni rezervlerin bulunması haberleri, tüm vatandaşları mutlu ettiği gibi bizleri de mutlu ediyor. Uzun yıllar ülkemize yetecek bu enerji kaynaklarının kullanımında, İSTE Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu gençlerimizin olacağını ümit ediyoruz. Öğrencilerimiz, bir an evvel mezun olup, ülkenin gelişimine katkıda bulunmak istiyorlar.”
-İÇERİĞİ-
Ham petrol ve doğalgaz yataklarının araştırılması, sondaj ve çıkarma kuyularının açılması ve üretim işlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesi çalışmalarını yürütmek başta olmak üzere, benzeri birçok alanda çalışma gerçekleştiren Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü, İSTE’nin en popüler mühendislik bölümlerinden biri oldu. İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü, bu alanda sunduğu nitelikli eğitimle de dikkatleri üzerine çekmeye başladı.
Türkiye’nin değişen ve gelişen vizyonuyla birlikte güncelliğini yeniden kazanan petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü, gençleri hem geleceğe hazırlıyor, hem de Türkiye’nin gücüne güç katan alanında uzman mühendisler yetiştiriyor.
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde bugüne kadar 309 lisans ve 20 yüksek lisans öğrencisi mezun eden İSTE Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü, bu yıl da 127 lisans, 45 yüksek lisans öğrencisiyle eğitim vermeye devam ediyor.
-YURT DIŞI-
Bir sanayi ve liman kenti olan İskenderun’da, İSTE’ye gelen öğrenciler, alanında uzman akademik kadrodan aldıkları özgün ve nitelikli eğitimle, sahada çalışmaya hazır bir şekilde mezun oluyor. Türkiye’de ilgi görmeye başlayan bölüme, son yıllarda yurt dışından öğrencilerin de rağbet etmesi dikkat çekiyor.
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ