Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Karanlığı aydınlatma mücadelemiz ve kuruluşumuz kutlu olsun

Karanlığı aydınlatma mücadelemiz ve kuruluşumuz kutlu olsun
  • 02.08.2017
  • 907 kez okundu

SES Hatay Şube Eşbaşkanı Uslu, sendikalarının 21 yaşına eriştiğine vurgu yaptı
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi Eşbaşkanı Sedat Uslu, sendika-
larının 21 yaşına eriştiğini bildirdi. Gücünü sağlık ve sosyal hizmetçilerinden aldığını belirttiği SES’in sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tek gerçek ve ‘etkili’ sendikası olarak mücadeleye devam edeceğini söyleyen Uslu, “Karanlığın gölgesinde karanlığı aydınlatma mücadelemiz ve kuruluşumuz kutlu olsun!” mesajını iletti.
Uslu, sendika binasında düzenlediği, yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı basın toplantısında şunlara değindi: “Kamu emekçileri; 1960’lı yıllardaki örgütlenmesinden sonraki büyük çıkışını 1990’lı yıllarda yaparak, geleceklerinde söz ve karar sahibi olmanın, işine ve ekmeğine sahip çıkmanın yolunun örgütlenmekten geçtiğinin bilinci ile sendikal örgütlenmeye başladılar. Bu örgütlenme mücadelesinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri de yerlerini aldı, 1990 yılından itibaren arka arkaya Genel Sağlık İş, Tüm Sağlık Sen, Sağlık Sen ve Sosyal Hizmet Sen sendikalarını kurdular. Süreç içinde haksızlığa karşı mücadelenin en güçlü aracının birlikte örgütlenme olmasından hareketle ve emekçilerin birleşme konusundaki ısrarlı tutumuyla adı geçen dört sendika birleşti. SES’imiz sadece sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin talebini değil aynı zamanda da halkın sağlık ve sosyal hizmetlere erişiminin öndeki engellerin kaldırılması, sağlık ve sosyal hizmetlerin hak olmaktan çıkarılarak özelleştirilmesine karşı da mücadelesini her dönem kararlılıkla sürdürdü.
Her türden farklılığın, bencilliğin ve bireyselliğin kışkırtılarak temel değer yapılmaya çalışıldığı, insani duyguların ırkçı bir saldırganlığa dönüştürüldüğü, en temel insan hakkının pazara çıkarıldığı bir zamanda, sahibinin sesi medyaların beyin yıkama çabalarına rağmen; emekçiden ve halktan yana, herkesin kendini ifade ettiği, her düşüncenin çoğunluk olma hakkının olduğu, devletten ve siyasal partilerden bağımsız, emekçilerin hak ve çıkarlarını esas alan, toplumsal yararı bireysel çıkardan önemli sayan bir emek örgütüyüz. Uzun zamandır iş güvencesi, kadrolu çalışma, emeklilik ve sosyal güvenlik hakları alanında çok önemli kayıplar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.
KHK’lerle kamu emekçileri haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç ediliyor.”

Sendikal haklar üzerindeki her türlü baskı kaldırılmalı …

Uslu, TİS görüşmelerinin başlaması dolayısıyla da taleplerini bir kez daha sıraladı: “Gerçek bir toplu sözleşme ve grev hakkı için, KHK’lar ile hukuksuz şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri için, sendikal haklar üzerindeki her türlü baskının kaldırılması için, iş güvencemize yönelik her türlü saldırıya, kamu personel rejiminde bu yünde yapılmak istenen her türlü düzenlemeye karşı iş güvencemize sahip çıkmak için, insanca yaşayacak bir ücret için, temel ücretimizin artırılması için, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için, fiili hizmet süresi zammı/yıpranma hakkının talebimiz doğrultusunda çıkarılması için, 24 saat açık, ücretsiz ve anadilinde kreşler sağlanması için, sağlıkta şiddet yasası çıkartılması için, performans sisteminin kaldırılması için, kadın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine uygulanan ayrımcılık, mobbing, baskı ve şiddete son verilmesi için, yönetim kademeleri için pozitif ayrımcılık ilkesi gözetilerek kadın kotaları getirilmesi için, sağlıkta cepten ödemelerin kaldırılması için, sosyal hizmeti bir ‘lütuf’ haline getirilen uygulamaların kaldırılması için, sağlık ve sosyal hizmetlerin kamusal hizmetler olarak ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilinde sunulması için toplu sözleşme görüşmeleri sürecine en etkili şekilde katılmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
İşimizin zor olduğunun bilincindeyiz. Gücümüzü, yüz yıllık mücadele deneyimi ve kamu emekçilerinin örgütlü gücünden alıyoruz. Hepimize kolay gelsin, yolumuz açık olsun.”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ