Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Karlısu SBL’de sigara içen 11 öğrenci var

Karlısu SBL’de sigara içen 11 öğrenci var
  • 06.05.2019
  • 1.246 kez okundu

Ölçümde, bir öğrencide doz yüksek çıktı. Okul yönetimi, sigara bırakacak öğrencilere 2’şer sinema bileti ödül verecek.

İlimiz orta dereceli kurumlarından Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin yönetimi, okul öğrencileri içinde 11 kişinin sigara içtiğini belirledi. Yapılan ölçümlerde, 11 tütün kullanan öğrencinin 1’inde doz çok yüksek çıktı, 10 öğrencide ise doz hafif ve orta şiddette bulundu. Karlısu SBL Yönetimi, tütün kullanımını bırakmak ya da azaltmak isteyenlere yönelik ödüllendirme yapmak isterken, bu konuda sağlık ve uzman kurumlardan da destek alınıyor.
Karlısu SBL’de bu konudaki çalışma ile ilgili şu bilgiye yer verildi:
“Okulumuz öğrencileri arasında yaptığımız Bağımlılıkla Mücadele Proje Yarışması’nda birinci olan projeyi uygulamaya geçtik. Tütün kullanımını bırakmak isteyen 11 öğrenciye, Halk Sağlığı Müdürlüğü desteğiyle nikotin ölçümü yaptık. 1 kişide yüksek, 10 kişide ise hafif düzeyde nikotin çıktı. Öğrencilerin ilgi ve fikirlerini alarak, onları spor, müzik, proje ve okuma etkinliklerine yönlendireceğiz. Rehberlik servisi ile düzenli görüşme yaparak, tütün kullanımını azaltmayı, hatta tamamen bıraktırmaya hedefliyoruz. Bu öğrencilere, sigara içmeyen öğretmenlerden koçluk/danışmanlık desteği vereceğiz. 31 Mayıs günü, Halk Sağlığı tarafından tekrar ölçüm yapılacak ve elde edilen veriler bugün yapılan ölçümlerle karşılaştırılacak. Tütün kullanımını azaltan veya tamamen bırakan öğrencilere ikişer sinema bileti hediye edilecek.”
Antakya Karlısu SBL’de, geçtiğimiz aylarda da, Yeşilay Haftası kapsamında okul öğrencilerinin hazırladığı programda sigarayı bırakan öğretmenler ödüllendirilerek örnek bir çalışma gerçekleştirilmişti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ