Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Karma Eğitime Karşı Çıkmak, Bilime Karşı Çıkmaktır…

Karma Eğitime Karşı Çıkmak,  Bilime Karşı Çıkmaktır…
  • 19.09.2018
  • 777 kez okundu

CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün’e göre;

CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, yeni süreçte karma eğitimin kaldırılması şeklindeki girişim ve uygulamaların kabul edilemez olduğunu bildirdi.
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının “karma eğitimi” tartışmaya açma çabalarıyla başladığını, cemaat ve tarikatların talepleri ile baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemelerin yönetmelikten çıkartıldığını hatırlatarak, “FETÖ’den ders almayanların çabaları geleceğimizi tehdit etmeye devam ediyor” dedi.
CHP İl Başkanı Özgün, karma eğitimle ilgili şu soruları sordu:
“Karma eğitime karşı çıkan zihniyetin gerekçesi ne? Dahi iyi bir eğitim mi? Kadın erkek eşitliği mi? Kız çocuklarının okutulması mı? Kadın hakları mı? Hayır! Bu zihniyet kadının okumasına da, çalışmasına da, eğlenmesine de karşıdır… Kadını hep cinsel obje olarak görürler! Sokakta yürümesini dahi istemezler…
Kadın düşmanıdırlar! Bu zihniyet, hayatın hiçbir alanında kadın ve erkeği eşit görmemiştir! Kadın ve erkeğin aynı sınıflarda okumasına karşı oldukları gibi, medeni kanuna da karşıdırlar. Kadına mirastan daha az pay verilmesini savunurlar. Bu nedenledir ki; kadınları özgürleştiren, eğitim hakkını, seçme ve seçilme hakkını veren en büyük kadın hakları savunucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini ortadan kaldırma gafleti içindedirler.
Karma eğitimin zorunluluğu, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer almaktadır. Yönetmeliklerle değiştirilemez! Çünkü Anayasa, Yasa, Tüzük ve Yönetmelik hiyerarşisine aykırı düzenleme yapılamaz. Yönetmelikler kanuna aykırı düzenlenemez, kanun maddesini ortadan kaldıramaz, kanunu değiştiremez. Bunu yapmaya çalışanlar, kafalarını kuma gömenlerdir.
Kaldı ki, karma eğitim sistemi hayatın doğal akışının bir sonucudur. Hiçbir kanun maddesiyle kaldırılması söz konusu değildir. Eğitimde seçme hakkı değil, pedegojik olarak doğru olanın uygulanması esastır. Karma eğitimden vazgeçmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini yıkmak demektir. Cumhuriyet değerlerinden vazgeçmek demektir!
Herkesin iyi bilsin ki, karma eğitimle oynarsanız kıyamet kopar. Çünkü laik, bilimsel ve demokratik eğitimi ortadan kaldırma diye bir hak yoktur!”
-SORUNLAR BİRİKTİ-
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, yazılı açılamasının son bölümünde de şunları kaydetti:
“2018-2019 eğitim ve öğretim yılı dağ gibi biriken sorunlarla başlıyor. 16 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değişti. Şimdi görev sırası 7.Milli Eğitim Bakanı’nda. Eğitim sistemini planlı bir şekilde laik, bilimsel ve demokratik hedefinden uzaklaştıranlar, ellerini ovuşturarak bekliyor. Eğitim, 81 milyonun sorunudur, gelecek planıdır, umududur. AKP’ye ve tek adamların inisiyatifine bırakılmayacak kadar hayati bir konudur. Eğitim sistemini felç edenler boşuna heveslenmesin. Karanlık hedeflerine ulaşamayacaklar. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Eğitim çözümsüz değildir. Biz varız. Laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim hakkının herkese verilmesi için mücadelemiz devam ediyor, edecek.”
-SORUNLARA ÇÖZÜMLER-
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, eğitimde 12 sorun ile 12 çözüm başlıklı tespitlerini de ana başlıklar halinde şöyle aktardı:
-Eğitimde fırsat-imkan eşitliği sağlanmalıdır
-Ülkemizin kıt kaynaklarını betona değil beyne kanalize etmeliyiz
-Eğitimin bilimsel niteliğini korumalıyız
-Eğitimde paradigma değişikliğine ihtiyaç vardır
-Eğitimde dönüşüm yaparken partizanca davranmamalıyız
-Eğitim siyasetinizin uygulama alanı değildir
-Sınav odaklı eğitim derhal terkedilmelidir
-Darbeci eğitim zihniyetinden vazgeçilmelidir
-Eğitimde 1+8+4 sistemine geçilmelidir
-Öğretmenlere hak ettikleri değer verilmelidir
-Karma eğitimden vazgeçilemez
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ