Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Karşı çıkıldı

Karşı çıkıldı
  • 02.08.2019
  • 993 kez okundu

Harbiye üzeri Kamberli-Sofular arasında katı atık sahası oluşumu içeren dosya görüşülemedi. CHP’li Mirioğlu ile AKP’li Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, bölgede Katı Atık Tesisi’ne şiddetle karşı çıktı.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çarşamba günkü olağanüstü toplantı maddelerinden biri olan, Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nin hemen üzerindeki, resmi olarak Altınözü sınırları kapsamında yer alan, Kamberli ile Sofular arasındaki “Katı Atık Tesisi Alanı” ile ilgili konu, İmar Komisyonu Raporu hazır olmadığı için görüşülemezken, Meclis’te AKP ve CHP’li üyeler belirlenen yere karşı çıktı. CHP’li üye Mithat Mirioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın çok önemli projelere imza attığını, ancak çöp atık tesisi yerinin isabetsiz olduğunu, sakıncalar içerdiğini, bölgedeki Harbiye Şelaleleri içme sularına zarar vereceğini bildirdi.
Entegre katı atık bertaraf ve düzenli çöp depolama sahası amaçlı düzenlemeye yönelik gündemin 24. Maddesi, komisyon raporlarının hazır olmaması dolayısıyla görüşülmezken, gündem dışı söz alan Defne Belediyesi Meclis üyesi Mithat Mirioglu, çöp depolama sahası olarak yapılmak istenen yerin Harbiye su kaynaklarının beslenme sahasında ve Asi su havzasında olduğunu, Harbiye Mahallesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerine, daha da önemlisi, ileride bölgedeki herkesin sağlığına zarar vereceği gerekçesiyle iptal edilmesini talep etti.
Lütfü Savaş’ın döneminde, çöpten, biyoenerji merkezi ile enerji elde etme projesini desteklediklerini, ancak yer seçiminin isabetsiz olduğunu, durumun sıkıntılar oluşturacağını, Harbiye şelalelerine zarar vereceğini, halkın içme suyuna da zarar verebileceğini bildirdi.
Bu arada söz alan İmar Komisyonu üyesi Mehmet Çüter ile Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da, Kamberli-Sofular arasındaki alanda katı atık toplama tesisinin uygun düşmeyeceğini, zira bölgede Altınözü Organize Sanayi Bölgesi oluşturulacağını hatırlattı.
Söz alan CHP’li Mithat Mirioğlu ise, Harbiye Şelaleleri suyunun, rivayetlere göre, Irak’ın Necef kentinden kaynağını alarak geldiğini söyleyerek, üyelere, yer seçimindeki isabetsizliği desteklemelerini istemesi de dikkat çekti.
Meclis oturumunu yöneten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise belediye olarak nereye ne yapılmaya kalkılsa, mutlaka bir toplumsal tepki ile karşılaşılacağını, komisyon raporları hazırlandıktan sonra konuyla ilgili görüşmelerin yapılmasının doğru olacağını ifade etti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ