Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Kaşıkçı, TBMM-Kit Komisyonunda Ne Güzel Konuştu…

Kaşıkçı, TBMM-Kit Komisyonunda Ne Güzel Konuştu…
  • 21.06.2021
  • 260 kez okundu

Reyhanlı Sevgi Hastanesi, Ziraat Bankası’nın 25 Milyon TL kredisiyle kuruldu. 17 Milyonu ödendi, ama ödenemeyen borç da faizleriyle beraber 40 milyonu buldu. Hastane kapandı, tesis atıl olacak, 300 personel ise açıkta. İdlib’e ve Afrin’e en yakın hastane, yazık değil mi? Ziraat Bankası, borç yapılandırması ile bu hastaneyi kente yeniden kazandırabilir.

MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de üyesi olduğu Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu toplantısında Hatay’ın çeşitli sorunlarını gündeme getirirken, özellikle Reyhanlı Sevgi Hastanesi’nin kapatılmasının bölge ekonomisine ve sağlık hizmetlerine sekte vurduğunu dile getirdi. Kaşıkçı, Suriye’nin Afrin ile İdlib kentlerine en yakın olan bu hastanenin atıl duruma düşürüldüğünü kaydederek, TBMM KİT Komisyonu’nda, Ziraat Bankası Genel Müdürü önünde, bu hastanenin borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve hizmete sokulmasını istedi.
Ziraat Bankası ve bağlı ortaklılarının görüşüldüğü komisyonda söz alan Kaşıkçı; çiftçilerin borçlarının yapılandırılması, enerji giderlerinin Ziraat Bankası aracılığı ile mahsülden mahsüle tahsil edilmesi, Samandağ/Tomruksuyu Mahallesi’ne şube açılması, Hassa Ardıçlı ve Söğüt Mahallelerine ATM kurulması ve Reyhanlı’da ekonomik sebeplerle kapanan Sevgi Hastanesi’nin yeniden faaliyete kazandırılması gibi konularla ilgili görüş ve önerilerini dile getirdi.
ÇİFTÇİ BORCU YAPILANDIRILMALI
Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, çiftçi borçlarının yapılandırılmasını istediği konuşmasında, tarım alanında yaşanan sorunlarla ilgili şunları kaydetti:
“Ben de, bir tarım şehri olan Hatay ilinin Milletvekiliyim. Hatay, özellikle Amik Ovası’nda çiftçilik yapan on binlerce vatandaşımızın bulunduğu bir memleket. Şehir ekonomisinin çok büyük bir bölümü, tarım üreticilerinin yapmış olduğu faaliyetlere bağlı. Yani çiftçimizin yüzü gülüyorsa, şehrimizin de yüzü gülüyor. Bu manada ilimizde tarım sektörü, biz siyasetçiler tarafından da çok önemsenen, talep ve dileklerinin iletilmesi için azami gayret gösterdiğimiz bir yer.”
Konuşmasında; pandemi şartlarının ağırlığı, kuraklık ve girdi maliyetlerinin artması ile çiftçinin içinde bulunduğu sıkıntının arttığını belirten Kaşıkçı, “Bizler de diğer tüm Milletvekillerimiz gibi, sizlerden çiftçimize daha fazla destek vermenizi ve bu süreçte borcu olan çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yeniden bir gayret göstermenizi talep etmekteyiz” dedi.
ZİRAAT BANKASI, ENERJİ ŞİRKETLERİYLE ANLAŞMALI
Çiftçilerin, hasat zamanı elde ettikleri kazançlarını yılın tamamına yayarak hayatlarını sürdürdüklerini ifade eden MHP’li Vekil, bu konuda şöyle dedi:
“Ancak çiftçilerimiz, tarımsal sulamada, tıpkı konutlarda oturan bizler gibi her ay fatura ödemek zorunda kalıyor. Dağıtım şirketleri, özel sektör olması nedeniyle, zaman zaman dönemsel tahsil, yapılandırma, borç erteleme gibi istenilen kararları alamamaktadır. Çiftçi dostu bir banka olarak, bu dağıtım şirketiyle aranızda bir anlaşma yaparak, çiftçimizin mahsulünün garantisi göz önünde bulundurularak, çiftçilerimize böyle bir destek vermeyi düşünür müsünüz? Böyle bir çalışma içerisine girmek ister misiniz?
Bu konuyu niye sizinle paylaştım? Çünkü dağıtım şirketi özel bir şirket, kendi, böyle bir karar veremiyor. Ancak bugün, sizler eğer bu garantiyi dağıtım şirketine verirseniz, mahsulden mahsule çiftçilerimize ödeme kolaylığı sizin aracılığınızla sağlanır ve bence, çiftçilerimize yönelik çok da isabetli bir işi hep birlikte, hep beraber yapmış oluruz. Bundan dolayı, Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu büyük bir destekleme kredisi gibi bir sonuç da çıkar bu noktada” şeklinde konuştu.
REYHANLI SEVGİ HASTANESİ HİZMETE KAZANDIRILSIN
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) KİT Komisyonu’nda Ziraat Bankası Genel Müdürü önündeki konuşmasında, bir süredir kapalı olan Reyhanlı Sevgi Hastanesi’ni de gündeme taşıdı ve konuda şunları söyledi:
“Sizin verdiğiniz krediyle yapımı tamamlanıp hizmet veren, bu hastane, aynı zamanda 3 ile 4 milyon insanın yaşadığı İdlib’e en yakın hastane. Yine, 400 ile 500 bin insanın yaşadığı Afrin’e en yakın hastane. Bu hastane, kısa bir süre faaliyet gösterdi. 75 yataklı bir hastane. 30 tane yoğun bakım yatağı bulunan, 44 tane servis yatağı bulunan, 10 tane acil yatağı bulunan ve toplamda da 300 kişiye yakın insanımızın çalıştığı, çok da modern bir hastaneydi.
Bu hastane faaliyetteyken, tüm hemşehrilerimiz, bu hastanenin hizmetinden faydalanabiliyorlardı. Ancak bazı sebeplerden dolayı hastanemiz kapandı. Bir milli servet, şu an Reyhanlı’da çürümeyle karşı karşıya. Bu hastanenin yapımında bankanızın çok önemli bir desteği olmuş. 25 milyon 825 bin lira bir kredi desteği sağlamışsınız. Hastane, çalıştığı dönemde, bu kredinin 17 milyonunu ödemiş. Ancak kapandıktan sonra, üstüne gelen faizlerle beraber şu an borç 40 milyona ulaşmış.
Diğer Hatay Milletvekillerimiz de sizi ziyarete geldiler. Bir Hatay Milletvekili olarak, benim de bu konuda sizden özel bir talebim olacak. 25 milyonluk kredi, 17 milyonu ödenmiş! Ancak şu an hala 40 milyon seviyesinde bir borç var. Eğer bu borç yapılanabilir, üstündeki bu faiz düşebilirse, bu hastane yeniden memleketimize hizmet etmek için kapılarını açar diye düşünüyorum. Bu konuda sizlerden, şehrim adına, Reyhanlılı hemşehrilerimiz adına bir talepte bulunmak istedim.”
SAMANDAĞ TOMRUKSUYU’NA BANKA ŞUBESİ, HASSA ARDIÇLI ve SÖĞÜT MAHALLELERİNE ATM KURULMASI
Samandağ’ın Tomruksuyu Mahallesi’nin ticaret açısından hareketli bir yer olduğunu anlatan Kaşıkçı, aynı zamanda bu Mahallenin Kadın Muhtarı Feray İncir’e de yardımcı olunmasını istedi. Vatandaşların, para trafiğini güvenli yollarla kontrol etmek istediklerini söyleyen Kaşıkçı, Tomruksuyu Mahallesi’ne bir banka şubesi açılmasının faydalı olacağını dile getirdi. Kaşıkçı, aynı zamanda, Hassa ilçesine bağlı Ardıçlı Mahallesi’nde yaşlı nüfusun yoğunluğuna dikkat çekerek, Ardıçlı ve Söğüt Mahallelerine, hiç değilse bir ATM kurulmasını istediklerini sözlerine ekledi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ